Artykuł sponsorowany Co wybrać - rolety zewnętrzne czy markizy?

Co wybrać - rolety zewnętrzne czy markizy?

Lato jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku, jednak ma również swoje wady. Należą do nich przede wszystkim uciążliwe upały oraz palące promienie słoneczne. W wielu przypadkach czynniki te dotykają nas również w domu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup rolet zewnętrznych lub markiz, które chronią przed słońcem i wysoką temperaturą. Które z tych rozwiązań sprawdza się lepiej? Co wybrać – markizy czy rolety zewnętrzne? Jakie są wady i zalety każdego z tych produktów?

Zalety i wady rolet zewnętrznych

Ten rodzaj rolet jest zazwyczaj montowany na fasadzie budynku lub we wnęce okiennej. Zwykle jest to uzależnione od preferencji ich użytkownika, a także od tego, czy rolety są zakładane w trakcie budowy, czy w gotowym obiekcie. Ich głównym zadaniem jest ochrona mieszkania przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jeśli lamele zostaną odpowiednio ustawione, można za pomocą takich rolet regulować oświetlenie pokoi. Rolety zewnętrzne blokują światło jeszcze zanim dotrze ono do ściany domu, dlatego odbijają je znacznie skuteczniej, niż zasłony zakładane wewnątrz pomieszczeń.

Dzięki możliwości regulacji łatwo za ich pomocą osiągnąć nastrojowy efekt świetlny w mieszkaniu. Nawet jeśli słońce oślepia nas podczas pracy przy komputerze lub przy oglądaniu telewizji, roletę można opuścić, ale nie trzeba całkowicie zaciemniać pokoju, w którym nadal jest jasno. Do wad rolet zewnętrznych należy zaliczyć to, że ich montaż wymaga naruszenia fasady budynku oraz spójnego obrazu okien, dlatego czasami trudno jest uzyskać zgodę właściciela obiektu na ich założenie. Kolejny problem to zbyt duże wymiary kasety – można go jednak łatwo rozwiązać, kupując rolety na zamówienie.

Zalety i wady markiz okiennych

Można wyróżnić markizy tarasowe, fasadowe i balkonowe. Tkanina, z której są wykonane, zatrzymuje i odbija  promieniowanie słoneczne. Markizy są dostępne w wielu kolorach, spośród których jedne sprawdzają się w roli ochrony przed słońcem nieco lepiej niż inne. Ich trwałość zależy od jakości materiału, jakiego użyto do produkcji, dlatego warto wybierać produkty ze sprawdzonych źródeł, takich jak sklep Świat Rolet w Bydgoszczy. Markizy często pokrywa się specjalnym impregnatem, który dodatkowo zabezpiecza je przed promieniowaniem, a także przed szkodliwym działaniem wilgoci. Można za ich pomocą stworzyć zacieniający dach na tarasie lub balkonie. Ich montaż jest mniej inwazyjny niż założenie rolet wewnętrznych, jednak nie są one przeznaczone do ochrony przed deszczem. Nie dają też możliwości całkowitego zaciemnienia pokoju. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas