Artykuł sponsorowany Czy moskitiery należy zdjąć na zimę?

Czy moskitiery należy zdjąć na zimę?

Moskitiery są doskonałym sposobem, aby wiosną i latem cieszyć się w domu świeżym powietrzem bez obecności owadów. Co prawda istnieją środki chemiczne, które w szybki sposób potrafią rozprawić się z owadami w domu, jednak nie są one tak do końca zdrowe dla ludzi i zwierząt domowych. Poza tym po ich użyciu trzeba dom przewietrzyć i właśnie wtedy następne stada much i komarów wlatują do mieszkania.

Moskitiera stała czy zdejmowalna?

Każdy producent moskitier, który zazwyczaj tworzy również inne rodzaje zasłon okiennych, wytwarza je w dwóch wersjach. Jedną z nich jest roleta na stałe zamontowana do okna lub drzwi. Inna wersja to roleta ruchoma, którą łatwo można zdjąć. I właśnie tego typu roletę można łatwo zdejmować na czas jesieni i zimy, kiedy to nie ma na dworze żadnych fruwających owadów.

– Zdejmowanie moskitiery na zimę jest wskazane. Tak się składa, że pozostawiona na powietrzu moskitiera może ulec najróżniejszym czynnikom atmosferycznym, które negatywnie wpłyną na jej stan. Może być to wilgoć i niska temperatura – wyjaśnia przedstawiciel firmy Tapparella. Dodatkowo zimą jest więcej zanieczyszczeń z dymiących pieców. To wszystko może sprawić, że na wiosnę moskitiera będzie się prezentowała wyjątkowo niekorzystnie.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ktoś mieszka przy ruchliwej trasie. Wtedy moskitiera jest prawdziwym pochłaniaczem szkodliwych związków ze spalin samochodowych. Wtedy najlepiej ją zdjąć i podać czyszczeniu.

Czyszczenie moskitiery

Moskitiery, jak wszystkie tkaniny można, z powodzeniem prać. Jednak z tego względu, że zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, to powinna być czyszczona w łagodnym detergencie i niezbyt gorącej wodzie. Najlepiej zrobić to ręcznie, aczkolwiek nowoczesne pralki mają programy do prania wyjątkowo delikatnych tkanin i firanek. W przypadku prania ręcznego nie wolno moskitiery wykręcać.

Gdy moskitiera będzie już wyprana i wypłukana, można przystąpić do jej wysuszenia. Nie jest wskazane suszyć jej w suszarce. Lepie suszyć w stanie rozłożonym, przekładając jej fragmenty higroskopijnymi ręcznikami kuchennymi.

Jeżeli nie ma możliwości uprać moskitiery, można ja wytrzeć ściereczką nasiąkniętą detergentem. W ten sam sposób można płukać, przecierając moskitierę ścierką namoczoną w czystej wodzie. Ten sposób można zastosować wobec moskitier zamontowanych na stałe.

Kiedy po zimie znów zawiesić moskitierę?

Na to, kiedy zamontować moskitierę, nie ma żadnej reguły. Trzeba to zrobić, kiedy zauważymy, że owady zaczynają znów dokuczać. Dlatego najlepiej zrobić to wczesną wiosną.

Dobrze konserwowana moskitiera powinna służyć parę lat. Trzeba tylko nie dopuścić do zbytniego jej zabrudzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas