Materiał Partnera Architektura krajobrazu – dlaczego jest tak ważna dla społeczeństwa?

Architektura krajobrazu – dlaczego jest tak ważna dla społeczeństwa?

Odkąd ludzie zaczęli budować miasta starali się, by były one nie tylko jak najbardziej funkcjonalne, ale też estetyczne. Starano się budować w nich ogrody, zielone skwery, które najczęściej zlokalizowane były w pobliżu świątyń i ważnych instytucji publicznych. Również obecnie tereny zielone w miastach są na wagę złota. Zapewniają chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku i są miejscem spacerów starszych osób czy też mam z dziećmi. Za projektowaniem obszarów tego typu stoją architekci krajobrazu. Dlaczego ta profesja jest tak ważna?

Czym jest architektura krajobrazu?

Według klasycznej definicji stworzonej przez Charlesa W. Eliota architektura krajobrazu jest syntezą sztuki i nauki, połączeniem tradycyjnej architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Zadaniem architekta krajobrazu jest więc realizacja projektów zakładających powstawanie miejskich parków czy skwerów, zagospodarowanie terenów wokół ważnych budynków i opracowywanie planów mających na celu ochronę rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych czy narodowych. Jak podkreśla specjalista z firmy Ogrody-Bernard Jakubik, która- oprócz planowania i utrzymywania terenów zielonych- zajmuje się także profesjonalnym doradztwem z zakresu architektury krajobrazu- eksperci tego typu odpowiadają także za ratowanie naturalnych zasobów zieleni i przywracanie im użyteczności. Wielu architektów krajobrazu specjalizuje się jedynie w wybranej tematyce, dlatego też nie zawsze można trafić na osobę, która wykonuje wszystkie wymienione wyżej czynności. Z usług specjalistów tego typu korzystają przedsiębiorstwa, osoby prywatne oraz wiele instytucji państwowych.

Kiedy warto prywatnie skorzystać z usług architekta krajobrazu?

Architekt krajobrazu- mimo że kojarzy się głównie z projektowaniem zielonych terenów miejskich- może pomóc nam chociażby w zaplanowaniu przydomowego ogrodu. Wiele osób marzy o funkcjonalnym, a przy tym estetycznym terenie wokół budynku, jednak- z powodu braku doświadczenia i odpowiedniej wiedzy- obawia się przed samodzielną jego aranżacją. Specjalista nie tylko wykona projekt ogrodu w oparciu o nasze oczekiwania i możliwości finansowe, ale też zajmie się jego kompleksową realizacją. Decydując się na usługi sprawdzonego architekta krajobrazu nie musimy obawiać się o odpowiedni dobór roślin, oświetlenia i wszystkich elementów dekoracyjnych. Specjalista doskonale orientuje się w bieżących trendach ogrodniczych, dzięki czemu możemy być pewni, że stworzona przez niego przestrzeń będzie przez długie lata cieszyć nasze oko i stanowić doskonałe miejsce do wypoczynku wśród zieleni.

Opracowanie:

Ogrody - Bernard Jakubik

Rzeszów , Jazowa 25 lok. 28A

Podziel się