Artykuł sponsorowany Zastosowanie cegły elastycznej przy renowacji obiektów zabytkowych

Zastosowanie cegły elastycznej przy renowacji obiektów zabytkowych

Renowacja obiektów zabytkowych jest złożona i żmudna, a cały proces musi się odbywać w technologii zaakceptowanej przez konserwatora zabytków. Często wiele trudności przysparza znalezienie odpowiednich materiałów, które pozwolą na odtworzenie stanu budynku w kształcie, jaki powinien mieć z racji czasów, w których powstał lub kolejnych przebudów i remontów. W grę wchodzi tu sporo kwestii m.in. dopasowanie barwy i wielkości użytych elementów.

Cegła elastyczna a obiekty zabytkowe

Wiele obiektów zabytkowych to budynki wzniesione z cegły. Odtworzenie wyglądu ich elewacji lub zewnętrznych części konstrukcji wiąże się z koniecznością wykonania i uzupełniania brakujących elementów. Często jest to utrudnione, zarówno ze względu na kłopoty ze znalezieniem cegły o takich samych wymiarach, jak i z dopasowaniem barwy i faktury do pozostałych, pochodzących z epoki, w której wzniesiono restaurowany fragment muru. W obliczu takich trudności znakomitym rozwiązaniem staje się skorzystanie z cegły elastycznej.

Ma ona postać płytek o wymiarach cegieł historycznych, a przy tym jest dostępna w ponad 9 tysiącach wersji kolorystycznych, co ułatwia znalezienie określonego przez konserwatora odcienia. Cegła elastyczna wyróżnia się niewielką masą oraz prostym sposobem montażu, ponieważ jest przyklejana przy pomocy systemowego kleju. Jej cechą charakterystyczną jest łatwość kształtowania oraz dopasowywania rozmiarów, gdyż da się ją ciąć zwykłymi nożyczkami. Jest też paroprzepuszczalna.

Gdzie można zastosować cegłę elastyczną?

Cegła elastyczna charakteryzuje się znakomitą odpornością na warunki atmosferyczne. Ma bardzo niską nasiąkliwość, przez co trudniej ulega zabrudzeniom i można ją czyścić myjką ciśnieniową. Cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także dobrze znosi kontakt z mrozem. W połączeniu z klejem świetnie zabezpiecza mur przed wodą i brudem. Można ją więc z powodzeniem wykorzystywać na zewnątrz. Z uwagi na swoją niewielką grubość wynoszącą zaledwie od 3 do 6 mm może być także bez przeszkód stosowana wewnątrz budynków – zwłaszcza przy odtwarzaniu historycznego wyglądu pomieszczeń. Można ją układać zarówno na ścianach, jak i sufitach czy podłogach. Sprawdzi się również jako materiał na rozmaite dekoracje związane ze zdobieniami murów.

Cegłę elastyczną, która może być wykorzystana przy renowacji obiektów zabytkowych, oferuje firma Haaksbergen, proponując produkty pod marką Elastolith. Dostępne są płytki klinkierowe w czterech rozmiarach, z formowanym ręcznie licem, co upodabnia je do różnych typów cegieł historycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas