Artykuł sponsorowany Zasady układania kostki brukowej

Zasady układania kostki brukowej

Czy wiesz, że stosowanie kilku zasad układania kostki brukowej pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania, jej rozchodzenia i nieestetycznego wyglądu? Skuteczność działań wymaga więc odpowiedniego przygotowania, w tym doboru materiałów, przygotowania podłoża i przemyślanego wykończenia. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak uniknąć błędów w tym temacie. Nie pozwól sobie na dodatkowe koszty, związane z błędnym wykonaniem podjazdu.

O jakich zasadach należy pamiętać na początkowych etapach układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej wymaga wyboru odpowiednich materiałów. Cieńsze kostki przeznaczone są do utwardzania ścieżek, tarasu lub na niewielki plac. Średnia grubość dedykowana jest pod miejsca ruchu aut osobowych, a najgrubsze sprawdzą się jako nawierzchnia dla ciężarówek.

Teren układania kostki wyznacza się z zastosowaniem palików i sznurka, rozplanowując  punkty orientacyjne, o ile kostka układana jest w określony wzór. Dzięki temu możliwe jest korytowanie i profilowanie terenu, usuwając ziemię na odpowiedniej głębokości. Krawędzie należy wzmocnić krawężnikami. Należy pamiętać o odpływie wody deszczowej, aby warstwy od dna wykopu miały spadek o 1-3 cm. Etap ten kończy się wyrównaniem i ubijaniem dna wykopu.

Z kolei podłoże nieprzepuszczalne wymaga głębszego wykopu, podbudowy wykonanej żwirem i tłuczniem kamiennym, wypoziomowania, ubicia i wyłożenia podsypki. Kostkę układa się klęcząc na desce, unikając chodzenia po piasku. Gdy kostka nie mieści się w całości, zaleca się zostawić wolne miejsce, a na końcu dociąć i wpasować elementy w puste miejsce.

Jak wykończyć kostkę brukową po ułożeniu?

Aby mieć pewność, że kostka zostanie ułożona poprawnie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, np. Drog-Pol. Niemniej, po ułożeniu należy wypełnić szczeliny kostki, rozsypując warstwę piasku, umieszczając go w szczelinach, które później oblewa się wodą.

Efektywne ułożenie kostki brukowej możliwe jest dzięki przygotowaniu łożyska pod nawierzchnię i usunięciu warstwy urodzajnej. Dobrą opcją jest także wymieszanie kostek z opakowań, dzięki czemu otrzymuje się powierzchnię o jednolitej barwie. Warto także pamiętać o zakupie odpowiedniej ilości kostki, uwzględniając co najmniej 15% zapasu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas