Materiał Partnera Jak efektywnie dobrać kolor dachu do okien i elewacji?

Jak efektywnie dobrać kolor dachu do okien i elewacji?

Wykończenie elewacji domu wymaga doświadczenia i dobrego smaku. Odcienie wszystkich materiałów budowlanych trzeba dopasować tak, by całość była spójna i atrakcyjna. Jak wybrać kolor dachu, okien i elewacji, aby budynek wyglądał stylowo i zgrał się z otoczeniem?

Dopasowanie do otoczenia

Przed zakupem materiałów wykończeniowych należy przyjrzeć się najbliższej okolicy domu. Inne wykończenie będzie bowiem pasowało do istniejących już zabudować i chodników, a inne do zieleni. Jeśli budynek będzie otoczony roślinnością, kolor dachu, okien i elewacji powinien nawiązywać do naturalnych barw. Pasować będą wszystkie odcienie brązu, żółcie, beże, jasne odcienie zieleni i delikatne szarości. Intensywniejszych kolorów można użyć, jeśli dom otoczony będzie zabudowaniami i betonem. Warto wówczas wziąć pod uwagę odcienie intensywnej zieleni, ciemnych brązów, a nawet różu lub seledynu. Bez względu na wybrane barwy, wykańczanie budynków należy przeprowadzić z użyciem materiałów dobrej jakości, odpornych na mróz, wilgoć i promienie słoneczne.

Jak dobrać kolor okien i dachu?

Elementy te powinny być ze sobą tak spójne, jak to tylko możliwe, ale nie muszą być identyczne. Takie same odcienie są charakterystyczne dla domów o minimalistycznym charakterze. Częściej jednak ramy okienne różnią się odcieniem od dachu. Okna często są białe lub o naturalnej, drewnianej barwie. Taki wybór bardzo ułatwia dobranie koloru dachu, gdyż w grę wchodzi cała paleta barw. Obecnie bardzo popularnym połączeniem są szare dachy z białymi oknami oraz czerwone dachy z oknami brązowymi. 

Kolor dachu a elewacja

Zgodnie z główną zasadą, fasada powinna być jaśniejsza od ścian. Z tego powodu przed wyborem koloru dachu należy zastanowić się nad kolorystyką tynku zewnętrznego. Decydując się na czerwony dach, należy wybrać elewację w bardzo jasnych odcieniach: białym, beżowym lub lekko żółtym. Ciemne dachy stosuje się zwykle w domach posiadających wokół dużo przestrzeni. Dzięki temu otoczenie będzie mocno przytłoczone. Dach zielony pasuje do budynku żółtego. Będzie się on dobrze komponował z dużym ogrodem. Najbardziej uniwersalne jest szare pokrycie dachu, ponieważ pasuje do wszystkich jasnych kolorów.

Wybór koloru dachu to może nie najważniejsza, ale z pewnością bardzo istotna kwestia. Wybierając dach, warto skupić się nie tylko na kwestii materiałów, ale także na jego kolorze. Kluczem jest zestawienie kolorów w taki sposób, aby ze sobą współgrały i nie odbierały atrakcyjności budynkowi, a także odpowiednio wtapiały go w otoczenie i były zgodne z lokalnymi tradycjami budowlanymi.

Opracowanie:

Amiko Paweł Gortat

Wola Flaszczyna 5

Podziel się