Artykuł sponsorowany Zalety i wady nowoczesnych domów szeregowych

Zalety i wady nowoczesnych domów szeregowych

Domy szeregowe budzą wśród Polaków liczne kontrowersje – z jednej strony chwalone są na przykład za niską cenę budowy i koszty utrzymania, a z drugiej ganione za brak indywidualności czy niski poziom prywatności. Czy słusznie? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł.

Dom szeregowy – kompromis między mieszkaniem a domem jednorodzinnym

Ustawodawstwo nie zna terminów pośrednich – albo mówi o domie jednorodzinnym, albo o zabudowie wielorodzinnej. I chociaż domy szeregowe uznawane są za przynależące do drugiej z wymienionych kategorii, w praktyce łączą oba te koncepty. Do niewątpliwych zalet domu szeregowego należy osobne wejście, często z garażem – są to warunki dużo lepsze, niż w kamienicy czy bloku. Poza tym, osiedla domków szeregowych są często bardzo dobrze usytuowane i skomunikowane z najważniejszymi elementami tkanki miejskiej. Mieszkając w domu szeregowym nie musimy martwić się o połączenie z centrum miasta, sklepami czy szkołami – tego niestety nie zapewni nam każdy dom jednorodzinny. Co ważne, osiedle tego typu zostało od samego konceptu zaplanowane jako spójna całość, z przestrzeniami rekreacyjnymi i placami zabaw. Nie musimy się zatem martwić, że czegoś nam tutaj zabraknie – wszystko zostało dokładnie przemyślane, szczególnie, gdy osiedle zostało wybudowane przez renomowaną firmę, taką jak Topbud z Węgrzyc w województwie małopolskim. Wiąże się z tym także wysoki standard otoczenia domu – samych ulic, oświetlenia czy małej architektury. Mieszkając w domu szeregowym zazwyczaj zyskujemy dostęp do własnego ogródka; większość z nich jest ponadto piętrowa, co pozwala na łatwe wydzielenie części dziennej (wspólnej) i nocnej (prywatnej) w domu.

Jakie są wady zabudowy szeregowej?

Przede wszystkim – nie mamy wpływu na to, jak będzie wyglądał projekt domu czy osiedla. Trudno jest zmienić wielkość czy układ pomieszczeń w obrębie danego domu szeregowego. Nie zmienimy jego przeznaczenia na pełnoprawny dom wielopokoleniowy – zazwyczaj nie ma możliwości, by dodać tutaj jeszcze jedno wejście. Pewne korekty są oczywiście możliwe, ale nie możemy liczyć na uznanie wszystkich naszych propozycji. Dla niektórych osób minusem jest konieczność korzystania ze schodów – w przypadku, gdy dom szeregowy nie ma piwnicy, często jego pierwszą kondygnację zajmuje garaż; dopiero pierwsze piętro i drugie piętro przeznaczone są do zamieszkania. Przeszkodą może okazać się także brak okien z lewej i prawej strony domu – siłą rzeczy ograniczonych, co wymaga kreatywnego podejścia do kwestii oświetlenia dziennego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas