Materiał Partnera Zalety i wady drewnianych domów

Zalety i wady drewnianych domów

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze niedawno taka technologia budowania domów nie była zbytnio popularna w Polsce, ale z każdym rokiem się to zmienia. Oczywiście - jak wszystko inne - domy z drewna mają swoich zwolenników i przeciwników. Domy drewniane posiadają sporo zalet, ale także wad, więc warto się z nimi zapoznać, aby móc wyrobić własne na zdanie na ich temat. Sprawdź, z jakimi plusami i minusami wiąże się budowa domu z drewna.

Zalety drewnianych domów

Lubimy zaczynać od pozytywnych rzeczy, więc zacznijmy od atutów drewnianych domów. Pierwszym z nich jest niezaprzeczalnie cena. Wybudowanie takiego domu wiąże się z naprawdę niskimi kosztami, dzięki czemu może sobie na to pozwolić duża część społeczeństwa. Zdecydowanie koszt wybudowania drewnianego domu jest dużo niższy, niż zbudowanie go za pomocą technologii tradycyjnej murowanej.

Drugim z plusów drewnianych domów jest szybki czas budowy. Podobnie, jak w przypadku ceny, czas wybudowania takiego domu jest dużo krótszy niż mielibyśmy go postawić za pomocą tradycyjnej metody.

Kolejnym atutem, którym odznaczają się domy drewniane, jest mały ciężar domu, lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, a także mniej kosztuje transport materiałów na budowę i na samej budowie.

Jednak jak twierdzi ekspert, właściciel firmy BATPOL, która specjalizuje się w budowaniu drewnianych domów, najważniejszą zaletą jest to, że dom drewniany jest ekologiczny oraz bardziej przyjazny dla środowiska. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę podczas wyboru technologii budowy domu.

Wady drewnianych domów

Teraz przejdźmy do mniej przyjemnej części, którą są wady drewnianych domów. Pierwszą dość poważną wadą jest to, że bardzo trudno jest znaleźć firmę, która wykonuje takie domy, mimo że ich popularność cały czas rośnie. Jak na razie, na rynku istnieje bardzo mało firm, które posiadają wymagane doświadczenie oraz odpowiedni budulec.

Następnym minusem domów drewnianych jest to, że bardzo łatwo ulegają nagrzewaniu i ochłodzeniu. Niestety, tutaj ten rodzaj technologii budowania domów, bardzo wiele traci na atrakcyjności.

Jak widzimy, drewniane domy posiadają zarówno zalety, jak i wady. Mimo wszystko  uważamy, że zalety mają mocniejszą siłę przekonującą, na przykład to, że domy z drewna są ekologiczne i bardziej przyjazne dla środowiska, bardzo mocno wpływa na ich atrakcyjność. Jednak nie możemy zapominać o poważnej wadzie, jaką jest to, że tego rodzaju domy bardzo łatwo ulegają nagrzewaniu i ochłodzeniu. Wybór metody wybudowania domu powinien, więc być bardzo dobrze przemyślany i zgodny z naszymi potrzebami.

Opracowanie:

Podziel się