Artykuł sponsorowany Jaki mikroklimat panuje w domu z drewna?

Jaki mikroklimat panuje w domu z drewna?

Domy drewniane to coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnej technologii murowanej. Inwestorzy doceniają zarówno walory użytkowe drewna, w tym jego trwałość i dobre parametry izolacyjne, jak i estetykę tego surowca, który efektownie się prezentuje i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Domy z drewna mają jednak jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę, mianowicie zdrowy mikroklimat panujący wewnątrz. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wilgotność i temperatura na poziomie

Nasze samopoczucie w danym wnętrzu zależy od panujących tam warunków, a mianowicie poziomu wilgotności i temperatury. Wszelkie odchylenia od norm skutkujące tym, że w domu jest np. zbyt sucho lub zbyt parno, przekładają się na obniżenie naszego nastroju, powodują również spadek energii i są źródłem uciążliwych dolegliwości. Osiągnięcie optymalnych wartości zarówno temperatury (ok. 20 st. C), jak i poziomu wilgotności (40-60%), jest łatwiejsze w domu drewnianym. Dlaczego?

Drewno posiada unikalną zdolność polegającą na naturalnej, samoistnej regulacji wilgotności. - Tłumaczy pracownik firmy Ligar, która zajmuje się budową domów szkieletowych. - W praktyce oznacza to, że gdy w otoczeniu jest wilgotno, drewno osusza powietrze, z kolei w suchych okresach oddaje akumulowaną wilgoć. Wynika to ze struktury drewna, stąd też surowiec ten bywa nazywany "oddychającym".

Regulacja poziomu wilgotności przez drewnianą konstrukcję sprzyja też utrzymywaniu optymalnej temperatury w domu z drewna. Dzięki temu, gdy jest gorąco, w jego wnętrzu jest chłodniej niż na zewnątrz, natomiast w porze zimnej w domu jest sucho, a powietrze szybciej się nagrzewa. Wpływa to na samopoczucie mieszkańców, którzy w domu drewnianym czują się komfortowo.

Dobro z natury

W przeciwieństwie do betonu i innych sztucznie wytwarzanych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, drewno jest surowcem w pełni naturalnym i ekologicznym. Jak się jednak okazuje, drewno to materiał przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i dla człowieka. Można to porównać do przebywania w lesie – intuicyjnie czujemy, że spędzając czas w otoczeniu przyrody, poprawia się nasze samopoczucie. Tak samo jest w przypadku domów drewnianych. Nie jest to jedynie kwestia naszego nastawienia czy przekonania, ale wynika to z fizyko-chemicznych właściwości drewna. Surowiec ten ma bowiem zdolność do redukcji jonów dodatnich. Cząsteczki te, które powstają przy udziale sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej, mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Neutralizacja tych jonów sprawia, że lepiej nam się oddycha i śpi, możemy też łatwiej skupić się na wykonywanych czynnościach. Na lepszą jakość powietrza w domu drewnianym wpływają również wytwarzane przez drewno olejki eteryczne, które sprzyjają relaksacji. Ponadto w  domu drewnianym, pod warunkiem prawidłowej jego konstrukcji, nie rozwijają się grzyby, pleśnie i oraz inne mikroorganizmy i czynniki chorobotwórcze, co jest ważne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergie. Uważa się nawet, że mieszkańcy regionów, w których budownictwo drewniane jest powszechnie stosowane, a więc np. Skandynawii i Kanady, cieszą się dobrym zdrowiem i statystycznie żyją dłużej. Dokonując wyboru technologii budowy domu, warto kierować się zatem nie tylko budżetem, ale też własnym zdrowiem i samopoczuciem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas