Artykuł sponsorowany Z jakich materiałów wykonywane są kable grzejne?

Z jakich materiałów wykonywane są kable grzejne?

Kable grzejne, nazywane też kablami grzewczymi lub przewodami grzejnymi, to oporowe przewody elektryczne wykorzystywane do ogrzewania. Są stosowane głównie w przemyśle na przykład do ogrzewania rurociągów oraz zbiorników, a także w budownictwie – do coraz popularniejszego ogrzewania podłogowego, ogrzewania schodów, podjazdów, ramp, czy nawet rynien. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej kablom grzejnym pod względem ich budowy.

Rodzaje elektrycznych kabli grzejnych. Ogólny podział ze względu na budowę

Kable grzejne możemy podzielić ze względu na ich budowę. Wyróżniamy kable samoregulujące, kable równoległe oraz rezystancyjne. Mogą być zasilane jednostronnie lub dwustronnie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, mają przeróżne zastosowania. W związku z tym różna może być ich budowa, w zależności od indywidualnych potrzeb. By zgłębić temat, postanowiliśmy się przyjrzeć konkretnym rozwiązaniom. Opowiedzieli nam o nich eksperci z firmy zajmującej się dystrybucją urządzeń i rozwiązań grzewczych Tom – El, która prowadzi swój sklep internetowy.

Samoregulujące kable grzejne

Zacznijmy od samoregulujących kabli grzejnych, których moc dostosowuje się automatycznie do temperatury otoczenia – im jest ona niższa, tym większa moc grzejna kabli.

Pod lupę wzięliśmy przewód SelfTecPROi MTF, którego przeznaczeniem jest ochrona przed zamarzaniem rurociągów, zbiorników oraz utrzymywanie temperatury w procesach technologicznych do 110 st. C. Baza przewodu to wielodrutowa żyła z niklowanych drutów miedzianych. Między żyłami umieszczony jest usieciowany polimerowy rdzeń grzejny, pokryty warstwą izolacyjną, ekranem ochronnym (to oplot z ocynowanych drutów miedzianych) i powłoką fluopolimerową o doskonałej odporności chemicznej.

Równoległe kable grzejne

Podobne zastosowanie mogą mieć równoległe kable grzejne, przy czym w ich przypadku mamy do czynienia ze stałą mocą niezależnie od temperatury otoczenia. Przykład: kable grzejne o stałej mocy grzejnej typ TTCM. Przewód grzejny jest zbudowany z dwóch żył zasilających z miedzi niklowanej, izolowanych silikonem, na których nawinięty jest rezystancyjny element grzejny. Element ten ma punkty styku z żyłami zasilającymi naprzemiennie. Cały rdzeń grzejny jest pokryty warstwą izolacyjną, ekranem ochronnym i zewnętrzną izolacją silikonową.

Rezystancyjne kable grzejne

Na koniec zerknijmy na rezystancyjne kable grzejne, jak przewody grzejne jednostronnie zasilane Tuff Tec. To elektryczne kable grzejne o bardzo wysokiej chwilowej temperaturze ekspozycji, która pozwala na ich instalację nawet bezpośrednio w asfalcie. Pierwsza izolacja wielodrutowej żyły grzejnej wykonana jest z FEP, druga z HDPE; kolejna warstwa to ekran (obwój z ocynkowanych drutów miedzianych) oraz powłoka zewnętrzna z HFFR odpornego na UV.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas