Artykuł sponsorowany Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny system ogrzewania domu

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny system ogrzewania domu

Ogrzewanie podłogowe stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych grzejników. Może być stosowane zarówno do ocieplenia całego budynku, jak i do wybranych pomieszczeń. Takie ogrzewanie, inaczej nazywane niskotemperaturowym, zapewnia użytkownikom lepsze samopoczucie i niskie zużycie energii. Jakie jeszcze są zalety takiego systemu? Na czym dokładnie polega działanie ogrzewania podłogowego?

Podstawowe elementy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można zrealizować w sposób wodny i elektryczny. Pierwsza metoda polega na ogrzaniu wody, która trafia do rurociągu umieszczonego w warstwie jastrychu w podłodze. Jest on montowany zazwyczaj w nowych domach, w których źródłem ciepła jest kocioł lub pompa. System ogrzewania elektrycznego natomiast obejmuje przewody lub maty w podłodze, które nagrzewają się podczas przepływu prądu. Ten rodzaj najczęściej jest instalowany w remontowanych budynkach lub konkretnych pomieszczeniach. Podstawowym elementem w budowie ogrzewania podłogowego jest układ rurek zalanych w podłodze. Do optymalnej regulacji obwodów grzewczych instaluje się rozdzielacze. Umieszczone na nich zawory pozwalają na zdalne sterowanie ogrzewaniem. Tego typu części można znaleźć w hurtowniach instalacyjno-grzewczych, takich jak Matex. Ogrzewanie podłogowe obejmuje również przewody, złączki zaprasowane, elementy mocujące i dylatacyjne, izolacja ze specjalną powłoką oraz szafki do rozdzielaczy.

Wygodne i oszczędne rozwiązanie

Największą zaletą systemu ogrzewania podłogowego jest to, że zapewnia ono równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Duża powierzchnia takiego „grzejnika” obniża ogrzewanie nawet o 1-2°C, co pozwala oszczędzić energię nawet o 12% w ciągu roku. Dodatkowo powietrze w pomieszczeniu nie jest tak suche, jak w przypadku stosowania tradycyjnych grzejników. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików, ponieważ równy rozkład temperatury ogranicza unoszenie się kurzu do minimum. Nie bez powodu też taki system nazywany jest niskotemperaturowym. Oznacza to, że powierzchnie grzewcze są ciepłe, ale ich temperatura nie przekracza temperatury skóry człowieka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas