Materiał Partnera Wymiana starej instalacji elektrycznej – o czym powinieneś wiedzieć?

Wymiana starej instalacji elektrycznej – o czym powinieneś wiedzieć?

Stare domy jednorodzinne często posiadają przyłącza wykonane jako jednofazowe, a przez to niedostosowane do dużych obciążeń mocą. Jeżeli chcesz wykonać instalację elektryczną zgodną ze współczesnymi standardami, powinieneś złożyć wniosek do zakładu energetyczną o wykonanie nowego przyłącza i większy przydział mocy. Sprawdźmy, jak wyglądają prac modernizacyjne, i jak ustalić, czy system wymaga modernizacji.

Instalacja elektryczna: kiedy wymaga modernizacji?

Zakres prac wykonywanych podczas modernizacji instalacji zależy od kilku czynników m.in. wieku, stanu przyłączy oraz możliwości budżetowych. Głównym wymogiem stawianym przed inwestorem jest dostosowanie sieci do przewidywanych obciążeń. Jeżeli nie planujesz korzystać z przepływowych ogrzewaczy wody i nie przewidujesz montaż kuchenki elektrycznej, w zupełności wystarczy przyłącze trójfazowe zaprojektowane z myślą o obciążeniach rzędu 12-15 kW. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem w instalacjach wewnątrznych były dwużyłowe przewody aluminiowe, których końcówki wykazują tendencję do utleniania i luzowania w zaciskach. Poluzowane połączenia są szczególnie groźne, ponieważ wydzielają dużo ciepła, które prowadzi do powstania łuku elektrycznego, a w efekcie – pożaru. Z pomocą doświadczonej ekipy instalatorskiej, takiej jak Instalacje Elektryczne Dawida Niedbały, osiągniesz wymagany poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Stare przewody elektryczne – wymiana

Od wielu lat przewody w instalacjach wewnętrznych wykonywane są wyłącznie z miedzi. Jeżeli w Twoim domu zastosowano przewody aluminiowe, nie musisz wymieniać ich we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli zależy Ci na zredukowaniu kosztów, wymień je chociaż we wnętrzach o szczególnie wysokim ryzyku porażenia, czyli łazience i kuchni.

Uwaga! Nowe przewody nie muszą być prowadzone tymi samymi trasami co stare. Częstą praktyką jest pozostawienie starych kabli w ścianie, odłączenie ich od zasilania i odcięcie przy rozdzielnicy. Taka metoda pozwala zmniejszyć inwazyjność prac remontowych i uniknąć konieczności kucia ścian.  

 

Opracowanie:

Instalacje Elektryczne Niedbała Dawid

Wieliszew , Kościelna 59d lok. 17

  • tel. 668 038 056

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas