Materiał Partnera Jak układa się instalację elektryczną w domu?

Jak układa się instalację elektryczną w domu?

Domy jednorodzinne to budynki, w których znajduje się wiele urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Nic zatem dziwnego, że instalacje doprowadzające tego typu energię są jednym z najważniejszych elementów obiektów mieszkalnych. Prawidłowe wykonanie układu elektrycznego nie należy jednak do łatwych zadań – w jaki dokładnie sposób przeprowadza się prace w tym zakresie?

Wybór właściwych kabli do instalacji elektrycznej w domu

Niewątpliwie najistotniejszym elementem układu doprowadzającego prąd do budynku są przewody. Ich kluczowym parametrem technicznym jest przekrój. To właśnie pod tym kątem dobiera się kable do domowej instalacji elektrycznej, szacując planowane obciążenie konkretnych obwodów w pomieszczeniach. Jeśli będzie ono wyższe, zdecydujmy się na przewody o przekroju 2,5 mm2, natomiast w pokojach z mniejszą ilością sprzętu zasilanego prądem wystarczą kable o przekroju 1,5 mm2.

Przy wyborze odpowiedniego ich typu pomoże specjalista z firmy Usługi Elektryczne Patryk Dudziak. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie fachowcowi kompleksowego wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu. Dzięki temu unikniemy błędów w jej montażu, które mogą potem rzutować nie tylko na wydajność całego układu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Pod tym kątem należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych zasad przy wykonywaniu instalacji elektrycznej. Jakich dokładnie?

Zasady układania przewodów instalacji elektrycznej

Najważniejszym etapem niezbędnym do dalszego rozprowadzenia prądu po poszczególnych pomieszczeniach jest wykonanie przyłącza. Energię czerpać można z własnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych, jednak najczęściej pochodzi ona z sieci. Medium przesyłane jest za pomocą przewodów, które następnie rozgałęziane są w całym domu. Układ kabli jest niezwykle istotny i pozwala uniknąć sporych problemów, takich jak np. awarie spowodowane przepięciami czy nawet pożar przy uszkodzeniu instalacji elektrycznej.

Przede wszystkim przewody doprowadzające prąd nie mogą mieć kontaktu z wodą. Z tego względu rury kanalizacyjne i odpowiedzialne za przesyłanie wody powinny być ułożone pod kablami układu elektrycznego. Właściwą odległość trzeba też uwzględnić przy montażu przewodów obok elementów stolarki otworowej, czyli drzwi i okien. Jeżeli instalacja wymaga łączenia w konkretnych punktach, elektryk powinien zastosować w tym celu specjalne puszki. Obecnie coraz częściej wykonywane są jednak nowoczesne, bezpuszkowe instalacje elektryczne, które oszczędzają miejsce i są o wiele prostsze w montażu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas