Artykuł sponsorowany Wymagania i przepisy dotyczące bram przeciwpożarowych

Wymagania i przepisy dotyczące bram przeciwpożarowych

Bramy przeciwpożarowe odgrywają niebagatelną rolę – szczególnie w miejscach, gdzie przebywa dużo osób. Tak więc zakłady przemysłowe, biurowce, galerie, hale produkcyjne czy magazyny koniecznie muszą mieć ochronę tego typu. Oczywiście bramy powinny spełniać konkretne wymogi. Dotyczy to materiału ich wykonania, zamykania i dla wielu osób tajemniczych oznaczeń, takich jak np. E 120. Co więc warto o nich wiedzieć?


Bramy przeciwpożarowe – wymagania i przepisy

Wyobraź sobie miejsca, gdzie przebywają setki osób lub w których jest przechowywane mnóstwo towaru. Takie placówki wymagają jak najsolidniejszych zabezpieczeń. Są one określone konkretnymi przepisami, które decydują o bezpieczeństwie, a nierzadko ratują życie. Tak jest w przypadku bram przeciwpożarowych, które nie pozwalają na rozprzestrzenianie się ognia i usprawniają ewakuację, kiedy liczy się każda sekunda.

Bramy tego typu wykonuje się ze specjalistycznych materiałów, takich jak np. wełna mineralna, wzmacniana prętami stalowymi. Do tego są wyposażone w niezbędną automatykę. W razie pożaru muszą się samodzielnie zamknąć, wydzielając bezpieczną strefę. Jest to możliwe dzięki sygnałom z czujek dymowych lub z systemu sygnalizacji pożaru zamontowanego w budynku.

Samozamykacze to podstawa, jednak bramy przeciwpożarowe muszą też być odporne na zatrzaskiwanie się i mieć właściwości dymoszczelne. Ponadto mogą występować w różnych wersjach np. rozsuwanej, opuszczanej, rolowanej, przesuwanej czy dwuskrzydłowej. W przypadku tej ostatniej muszą być wyposażone w regulator kolejności zamykania. Jest to RKZ, który zapobiega blokowaniu skrzydeł.

Ponadto bramy mają oznaczenia, które się składają z liter E, I, S oraz liczb. Tak więc:

  • E – oznacza szczelność ogniową,
  • I – izolacyjność,
  • S – dymoszczelność,
  • liczby np. 30 czy 140 – oznaczenie czasu wytrzymałości wydzielenia przeciwpożarowych w minutach.

Ponadto bramy muszą być umieszczone w miejscach, które nie utrudniają ruchu oraz wewnętrznej komunikacji. Ich ulokowanie musi być więc przemyślane. Bram pożarowych nie można również niczym zastawiać i blokować.


O czym należy pamiętać podczas użytkowania bram przeciwpożarowych?

Przede wszystkim o kontrolach i przeglądach. Szczelność bram powinna być nienaganna, a wszystkie rygle i zamki muszą działać bezbłędnie. Jak mówi specjalista z firmy Fabryka Zabezpieczeń Sp. z o.o., prace związane z ich montażem trzeba koniecznie zakończyć protokołem przeglądu, który jest jednym z podstawowych dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo. Badania powinny być wykonywane przez osoby upoważnione, a ich częstotliwość zależy od wskazań producenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas