Materiał Partnera Jaki rodzaj i kolor kostki brukowej wybrać do swojego ogrodu?

Jaki rodzaj i kolor kostki brukowej wybrać do swojego ogrodu?

Kostka brukowa występuje w wielu różnych rodzajach. Może być wykonana z litego kamienia i materiału skalnego lub  też sztucznie wytworzona na bazie betonu. Istnieje tysiące odcieni oraz kształtów, dzięki czemu każdy może znaleźć wzór, który najlepiej wpasuje się do jego ogrodu. Które kostki brukowe są najtrwalsze i dają najlepszy efekt wizualny na podjazdach, podwórkach oraz tarasach?

Jakie rodzaje kostki brukowej znajdziemy na rynku?

Najważniejszym podziałem kostki brukowej jest ten wyróżniony na podstawie materiału, a jakiego została wytworzona. Pierwszą grupą są kostki z kamienia polnego lub materiałów skalnych, takich jak granit. Są one najszlachetniejszą grupą, a granitowe tarasy i podjazdy wyglądają ekskluzywnie. Drugą kategorią są kostki betonowe, a ich największą zaletą jest możliwość uzyskania dowolnej barwy, grubości oraz kształtu. Nadają się zarówno do brukowania podwórek i tarasów, jak i chodników i placów przemysłowych. Należy pamiętać, aby dopasować je nie tylko pod względem wizualnym, ale również wytrzymałości, którą w dużym stopniu warunkuje grubość. W przydomowych aranżacjach zwykle stosuje się kostki betonowe o grubości od 6 do 8 cm.

Grubości kostki brukowej:

  • 4 cm – dość cienka, idealna do układania ścieżek i tarasów. Wytrzymuje obciążenie do 2 ton, dlatego lepiej nie najeżdżać na nią samochodami;
  • 6 cm – przeznaczona na podjazdy i parkingi dla samochodów osobowych;
  • 8 cm – wytrzymuje spore obciążenie, polecana na podjazdy dla samochodów ciężarowych;  
  • powyżej 10 cm – przydatna w miejscach szczególnie narażonych na duże obciążenia np. garażach, składach i magazynach budowlanych.

Wybierając kolor i materiał kostki brukowej, jedynym co nas ogranicza, jest cena. Im bardziej wymyślny typ wybierzemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Bruk powinien być dopasowany wizualnie do stylu domu oraz ogrodu. W przypadku budynków nowoczesnych najlepiej sprawdzą się kostki szare, wykonane z betonu. Natomiast domy klasyczne dobrze komponują się w otoczeniu podwórka wybrukowanego polnymi kamieniami.

Kostka z fazą czy bez?

Najpopularniejszymi kostkami na podjazdach i w ogrodach są te z fazą, czyli charakterystyczną zaokrągloną krawędzią. Przede wszystkim są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak kruszenie się brzegów po najechaniu samochodem. Kostki bez fazy o wiele łatwiej uszkodzić, więc swoje zastosowanie będą miały w miejscach nienarażonych na duże obciążenie np. na ścieżkach.

Podczas układania kostki duży wpływ na jej trwałość ma odpowiednie podłoże, dlatego warto zatrudnić brukarza, specjalizującego się w przystosowaniu powierzchni pod bruk. Firma Kar-Trans zajmuje się brukowaniem zarówno ulic i placów, jak i prywatnych tarasów oraz ogrodów. Jej siedziba mieści się w miejscowości Milewo.

Podziel się