Artykuł sponsorowany Wszystko o prawidłowym tynkowaniu we wnętrzach

Wszystko o prawidłowym tynkowaniu we wnętrzach

Po wybudowaniu budynku w stanie surowym, można przystąpić do wykańczania go wewnątrz i na zewnątrz. Trzeba jednak wziąć pod uwagę okres osiadania i skurczu murów, który trwa od 3 do 6 miesięcy po zakończeniu stanu surowego. W tym czasie rozprowadza się po budynku wewnętrzne instalacje wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i elektryczną. Można też osadzić ościeżnice okienne i drzwiowe. Dopiero potem przystępuje się do tynkowania.

Różne metody nakładania tynków

Z tynkowaniem ścian trzeba poczekać aż okres osiadania murów się zakończy, dlatego budynek w stanie surowym często stoi przez około pół roku i wygląda, jakby nic się w nim nie działo. W tym czasie oczywiście przeprowadza się inne prace, a dopiero po nich rozpoczyna się prace związane z wykonywaniem tynków wewnętrznych. Do wyboru jest kilka rodzajów tynków o różnych właściwościach, które stosujemy w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Istnieją też różne metody nakładania tynków. Zasadniczo tynk można nakładać ręcznie lub maszynowo i, jak twierdzą specjaliści – o ile tynk maszynowy da się nakładać ręcznie, o tyle tynku ręcznego, który nie zawiera środków poprawiających urabialność i plastyczność, nie da się nakładać maszynowo. Jego czas obróbki jest po prostu krótszy i wymaga sprawnego wygładzenia masy przez doświadczonego fachowca. Jeśli tynkujemy maszynowo, należy zakupioną mieszankę tynkową wymieszać w agregacie z właściwą ilością wody, a następnie podaje się go poprzez lancę natryskową na sufity i ściany. Tynkowanie mechaniczne wykonywane jest przez dwu- lub trzyosobową ekipę. Tynki maszynowe mają lepszą jakość i są bardziej trwałe, niż tynki ręczne.

Stosowanie tynku w zależności od składu

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia stosuje się różny skład tynków. Charakteryzują się one różną paroprzepuszczalnością, ale także szybkością wiązania, elastycznością i twardością. Czasem na ścianie miesza się różne rodzaje tynków w zależności od tego, czy stanowi on warstwę podstawową, czy warstwę zewnętrzną. Najczęściej stosowane są tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe. Tynk cementowy jest najtańszy, dlatego często stosowany jest jako podkład pod tynk cementowo-wapienny, albo pod okładziny. Najczęściej jest stosowany w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienki, pomieszczenia techniczne itp., gdyż charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością. Sprawne nanoszenie tynku cementowo-wapiennego sprawia nieco mniej trudności, gdyż jest on bardziej plastyczny. Im więcej zawiera wapna tym lepiej chłonie wodę, dzięki czemu zapewnia we wnętrzach lepszy mikroklimat. Zaś tynk gipsowy układa się zwykle na ścianach i stropach z betonu, jest paroprzepuszczalny i ma właściwości antyseptyczne.

Gdzie kupić dobrej jakości materiały?

Gut-Bud to firma z Podolszyna, która specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych. W ofercie firmy znaleźć można wiele produktów, w tym tynki wewnętrzne Raszyn, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Tynki oferowane przez Gut-Bud charakteryzują się nie tylko wysoką jakością, ale również odpornością na ogień oraz wodę. W ofercie znajdują się także tynki zewnętrzne oraz materiały ociepleniowe czy izolacyjne. Firma oferuje szeroki wybór produktów, dzięki czemu każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Gut-Bud to gwarancja jakości i profesjonalnej obsługi.

Opracowanie:

Gut-Bud

Podolszyn , Polna 160

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas