Artykuł sponsorowany Wszystko, co należy wiedzieć, wybierając okno do kuchni

Wszystko, co należy wiedzieć, wybierając okno do kuchni

Pomieszczenie kuchenne jest jednym z tych, w którym spędzamy znaczną ilość czasu. Ponadto podobnie jak łazienka jest narażone na podwyższoną wilgoć powietrza ze względu na powstawanie znacznie większej ilości pary wodnej. Zmontowany system okienny powinien być nie tylko odporny tak takie warunki, ale również musi wspomagać wentylację wnętrza. Najlepiej sprawdzą się skrzydła wykonane z PVC lub odpowiednio zaimpregnowanego gatunku drewna.

Sposób otwierania

Najczęściej wybieranym systemem są skrzydła rozwieralno-uchylne, które można otworzyć w całości lub tylko ich górną część. Pozwala to na swobodne wietrzenie kuchni i łatwy dostęp podczas mycia szyby. Niemniej, jednak jeśli otwór znajduje się nad zlewem, warto zastanowić się nad opcją przesuwną, która umożliwia zaoszczędzenia miejsca na parapecie, a bateria zlewozmywakowa nie będzie przeszkodą w otwarciu okna. Na rynku dostępne są także systemy stałe, których nie da się w żaden sposób uchylić. To jednak rozwiązanie jedynie do pomieszczeń, w których działa wentylacja mechaniczna, ponieważ pozwoli na zachowanie odpowiedniej szczelności oraz brak jakichkolwiek strat ciepła. Szeroki wybór różnych systemów uznanych producentów można odnaleźć w ofercie firmy budowlanej Rotombud, która znajduje się w Szczecinie i zajmuje się również montażem stolarki okiennej.


Wielkość i umiejscowienie okna

To bardzo indywidualna kwestia. Nie ma jednoznacznej zasady, co do tych aspektów. Przede wszystkim należy kierować się wielkością pomieszczenia, a także tym czy stanowi odrębne wnętrze, czy jest połączone z jadalnią bądź salonem. Doprowadzenie odpowiedniej ilości światła w stosunku do metrażu odgrywa nadrzędną rolę. W przypadku odrębnej przestrzeni sprawdzi się standardowej wielkości otwór okienny, który będzie zlokalizowany mniej więcej na wysokości blatu roboczego. Biorąc pod uwagę walory estetyczne, warto zwrócić uwagę na widok, który będzie rozpościerał się za szybą. Interesujący i piękny krajobraz zasługuje na dostateczne wyeksponowanie dużym przeszkleniem, co będzie dodatkową ozdobą kuchni.

Materiał wykonania

Kuchnia to pomieszczenie o podwyższonej wilgotność i ten parametr powinien determinować wybór systemu okiennego. Tak więc odpowiednio dobrana stolarka wspomoże prawidłową wentylację, a tym samym odprowadzanie wilgoci. W przypadku skrzydeł drewnianych są one pokrywane dodatkową warstwą poliuretanową. Mimo wszystko niebagatelne znaczenie ma rodzaj drewna, z którego będą wykonane. Najlepiej w takich warunkach sprawdzi się modrzew bądź sosna.

Najczęściej wybieranym materiałem jest jednak PVC ze względu na swoją niezwykłą trwałość, a także odporność na wszelkie niedogodne warunki i proces korozji. Ich dużą przewagą jest to, że nie wymagają specjalnych zbiegów konserwacyjnych, a także stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Należy jednak pamiętać o wyposażeniu ich w mikrowentylację lub nawiewniki, które pozwolą na wymianę powietrza bez konieczności otwierania skrzydeł. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w miesiącach grzewczych, gdzie zapobieganie stratom ciepła stanowi nadrzędną kwestię.

Opracowanie:

Rotmobud. Okna, drzwi, rolety

Szczecin , Rapackiego 2d

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas