Materiał Partnera Właściwości różnych rodzajów betonu

Właściwości różnych rodzajów betonu

Beton stosowany jest w budownictwie od starożytności. Jego podstawowy skład jest niezmienny - jest to spoiwo, woda i kruszywo. Jednak proporcje między tymi składnikami, rodzaj dodanego kruszywa, a także używane coraz częściej domieszki chemiczne i naturalne wpływają na istotne cechy tego popularnego tworzywa, nadając mu właściwości kiedyś niespotykane. Jakie rodzaje betonu znajdują się na rynku budowlanym?

Zmiana właściwości betonu

Beton składa się z cementu (spoiwa), wody i kruszywa. Dwa pierwsze składniki, dodawane w różnych proporcjach tworzą zaczyn (już od ilości wody zależy m.in. wytrzymałość betonu na ściskanie, czyli jego klasa), któremu cechy nadaje rodzaj i ilość użytego kruszywa. Dodatkowo kluczowe cechy betonu można modyfikować za pomocą domieszek chemicznych i naturalnych. Dzięki temu uzyskujemy materiał o różnorakich właściwościach, pozwalający na wykonanie wielu typów projektów.

Pamiętajmy, aby beton kupować w sprawdzonym miejscu, wykorzystującym najnowsze rozwiązania technologiczne, takim jak przedsiębiorstwo transportowo-sprzętowe Stopa Szczepan. Dzięki temu mamy pewność zakupienia materiału stworzonego według obowiązujących norm.

Beton lekki

Gazobeton, inaczej nazywany betonem lekkim, to określenie klasy, czyli odporności na ściskanie. Nadaje się do wykonywania małych elementów betonowych, ale też jako warstwa wyrównawcza i podkładowa, do renowacji stropów, do nadproży i innych miejsc, gdzie beton wyższych klas będzie za ciężki.

Beton wysokowartościowy

Beton wysokich klas jest trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych - nie tylko atmosferycznych, ale też np. na promieniowanie jonizujące. Wykorzystuje się go w tradycyjnych konstrukcjach żelbetonowych i do budynków specjalnego przeznaczenia, jak elektrownie atomowe czy szpitale.

Beton architektoniczny

Betonem architektonicznym nazywa się taki materiał, który spełnia oczekiwania projektanta. Na prośbę klienta nadaje mu się odpowiednią fakturę i kolor, a także podatność na nadawanie kształtu. Stosuje się go raczej w elementach dekoracyjnych.

Beton odporny na ścieranie

Ten typ betonu stosuje się w miejscach, które narażone są na duże obciążenia. Będą to warsztaty samochodowe, podjazdy, parkingi, garaże i tego typu miejsca, gdzie non-stop używana jest nawierzchnia.

Beton ze zbrojeniem rozproszonym

Tzw. fibrobeton lub włóknobeton posiada rozproszone włókna stalowe, szklane lub polipropylenowe. Stanowią one same w sobie mikro-zbrojenia. Taki beton jest bardzo elastyczny, zagęszczony, sprężysty i równocześnie odporny na korozję, ogień czy ścieranie.

Beton samozagęszczalny

W betonie samozagęszczalnym najważniejsza jest jego konsystencja i możliwość nadania formy. Ma ona za zadanie szczelne otulenie zbrojenia. Powietrze odprowadzane jest z niego pod wpływem siły wyporu.

Beton samopoziomujący

Ten typ betonu przeznaczane jest na podkłady podłogowe. Rozpływa się po podłożu, dodatkowo niwelując nierówności poziomu. Efektem jest bardzo gładka i równa nawierzchnia.

Podziel się