Artykuł sponsorowany Właściwości blachy perforowanej

Właściwości blachy perforowanej

Blacha to materiał, który ma szerokie zastosowanie. Jest równie często wykorzystywana jako tworzywo konstrukcyjne, jak i element dekoracyjny. Dzieje się tak, gdyż istnieją sposoby, dzięki którym można zmienić jej formę, wygląd oraz właściwości. Jedną z takich metod jest proces perforacji. Czym charakteryzuje się blacha perforowana? Jakie ma ona zastosowanie?

Blacha perforowana – co to takiego?

Arkusz blachy perforowanej ma charakterystyczny wygląd. Na jego powierzchni znajdują się otwory. Mogą mieć one różną wielkość, ale przede wszystkim kształty. Spotyka się blachy, na których zostały wykonane otwory okrągłe, kwadratowe lub podłużne. Istnieje także możliwość, aby miały one nieco ciekawszą formę – na przykład koniczynki. Co bardzo ważne, wycięcia te znajdują się na całej powierzchni arkusza i występują między nimi regularne odstępy.

Dzięki temu, że blacha perforowana może powstać z różnych surowców, znajduje ona tak szerokie zastosowanie. Może być wykonana z aluminium, stali nierdzewnej, ocynkowanej, kwasoodpornej lub zwykłej. Oprócz tego arkusz blachy może mieć różną grubość, a także wymiary dopasowane do wykorzystania go w określony sposób.

Arkusze blachy perforowanej są chętnie wykorzystywane do rozmaitych celów oraz przez wiele branż. Mimo że ich forma wydaje się bardzo prosta, są to wytrzymałe i funkcjonalne elementy dekoracyjne, konstrukcyjne i użytkowe. Wpływa na to fakt, że ich grubość, sposób perforacji, a także wymiary mogą zostać dopasowane zgodnie ze specyfikacją przedstawioną przez klienta” – mówi ekspert z firmy Metalzbyt w Poznaniu.

Gdzie znajduje zastosowanie blacha perforowana?

W związku z faktem, że arkusze blachy perforowanej mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, są one wykorzystywane jako elementy konstrukcji znajdujących się pod gołym niebem. Tworzy się z nich wypełnienia bram oraz ogrodzeń, balustrady, a niekiedy znajdują się na elewacjach czy na fasadach budynków. Chętnie sięgają po nie również właściciele punktów handlowych, tworząc przy ich pomocy efektowne stoiska targowe. O takim sposobie ich wykorzystania zadecydowały ich walory estetyczne.

Z blach perforowanych można także konstruować osłony do grzejników oraz do maszyn znajdujących się fabrykach. Dzięki temu, że mogą mieć otwory różnej wielkości, stosuje się je jako sita i filtry. Arkuszy blachy perforowanej używa się do wykańczania wentylacji oraz klimatyzacji. Sięgają po nie często projektanci mebli i ci, którzy zajmują się aranżacją wnętrz. Blacha ta może stanowić element regału, szafy, a nawet oświetlenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas