Artykuł sponsorowany W jaki sposób układać płytki w łazience?

W jaki sposób układać płytki w łazience?

Remont nawet małej łazienki bywa uciążliwy i czasochłonny. Jednym z zadań, którym musi zająć się glazurnik, jest układanie płytek i fugowanie. Estetycznie wykonana praca zapewni domownikom komfort korzystania z łazienki oraz da nowe miejsce relaksu i odpoczynku. W jaki sposób powinno układać się płytki, z jakich narzędzi należy skorzystać i jak należy wypełniać fugi?

Narzędzia potrzebne do układania płytek

Układanie płytek należy zacząć od przygotowania odpowiednich narzędzi i produktów. Zakładając, że płytki i sposób ich rozmieszczenia są już wybrane, potrzebne jeszcze będą:
 • klej i fuga kolorem dopasowana do płytek,
 • poziomica lub sznurek mierniczy,
 • maszyna i szczypce do cięcia glazury,
 • krzyżyki dystansowe,
 • ołówek lub mazak,
 • szpachelka ząbkowana i paca,
 • gumowy młotek,
 • wiadro do wymieszania kleju,
 • wiadro z ciepłą wodą do zmywania fugi,
 • duża i miękka gąbka,
 • mieszadło elektryczne do kleju.
Część z tych przedmiotów będzie potrzebna dopiero po ułożeniu płytek i wyschnięciu kleju. Niemniej warto już zgromadzić wszystko, co niezbędne do wykończenia łazienki.

Układanie płytek krok po kroku

Kładzenie płytek w łazience wymaga fachowej wiedzy i lat doświadczenia. Tę pracę najlepiej jest podzielić na kilka etapów:
 1. Szpachelką nałóż na płytkę niewielką ilość kleju.
 2. Po płytce przeciągnij szpachelką ząbkowaną w taki sposób, aby klej pokrył całą powierzchnię i by widoczne były wgłębienia po ząbkach.
 3. Przyciśnij płytkę do podłogi lub ściany i wykonaj kilka krótkich ruchów do przodu, do tyłu i na boki, by klej równomiernie się rozłożył, a płytka leżała płasko na powierzchni.
 4. Pomiędzy płytki wkładaj krzyżyki dystansowe i co chwilę sprawdzaj poziom.
 5. Płytki wokół odpływu lub brodzika należy przyciąć.
 6. Powtarzaj te czynności do wyłożenia płytkami całej podłogi lub ściany.
 7. Krzyżyki wyjmij zanim klej dobrze zaschnie.

  Fugowanie płytek w łazience

  Ostatnim etapem prac remontowych w łazience jest fugowanie płytek, nazywane też spoinowaniem. Zarówno do tej czynności, jak i do ułożenia płytek w całej łazience warto zatrudnić firmę świadczącą takie usługi, na przykład firmę Jaśko Tomasza Kasprzyckiego ze Świecia. Fugowanie należy rozpocząć od przygotowania fugi, czyli wymieszania kolorowego proszku z wodą. Gumowym ściągaczek nakłada się ja obficie pomiędzy płytki. Wcześniej trzeba ustalić rozmiar fug i dobrać jej kolor. Fugę zmywa się ciepłą wodą i miękka gąbką zanim ta jeszcze wyschnie. Nie należy obawiać się, że podczas szorowania fuga wypłucze się spomiędzy płytek. Ważne jest, aby co jakiś czas wymieniać wodę na czystą.

  Podziel się

  Szukamy klientów

  Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

  Reklamuj się u nas