Artykuł sponsorowany W czym tkwi fenomen pelletu drzewnego?

W czym tkwi fenomen pelletu drzewnego?

Wszystkie budynki mieszkalne i większość obiektów użytkowych eksploatowanych w naszym klimacie muszą być wyposażone w odpowiednio efektywne źródło ogrzewania. Typ zastosowanego urządzenia grzewczego, a przede wszystkim rodzaj wykorzystywanego przez nie paliwa ma decydujący wpływ na komfort koniecznej obsługi oraz poziom związanych z wytwarzaniem ciepła wydatków. Jednym z najczęściej wybieranych dziś rozwiązań jest spalanie pelletu drzewnego.

 

Czym jest pellet drzewny?

 

Spalanie drewna jest metodą pozyskiwania ciepła wykorzystywaną tradycyjnie od bardzo dawna. W nowoczesny kotłach korzystanie z niego w klasycznej formie szczap byłoby jednak niewygodne z uwagi na brak możliwości zautomatyzowania procesu dawkowania paliwa oraz konieczność wcześniejszego suszenia opału. Rozwiązaniem, które eliminuje te uciążliwości, jest stosowanie pelletu drzewnego. Ma on postać niewielkich walcowatych granulek, które mogą być obsługiwane przez system złożony z pojemnego zasobnika oraz podajnika dozującego je wprost do palnika kotła centralnego ogrzewania. Ponieważ dobry pellet powstaje wyłącznie z naturalnego drewna bez użycia substancji spajających, jest on paliwem ekologicznym, które zalicza się do biomasy, a więc odnawialnych źródeł energii.

 

Dlaczego pellet drzewny jest chętnie wybierany jako źródło opału?

 

Pellet drzewny jest nie tylko wygodny w obsłudze z uwagi na możliwość używania w kotłach z automatycznymi podajnikami opału, ale również wyróżnia się korzystną ceną oraz znakomitą dostępnością. Ważna jest dobra kaloryczność sięgająca w zależności od gatunku użytego drewna nawet 21 MJ/kg oraz znikoma ilość popiołu, co ułatwia obsługę kotła, redukując częstotliwość koniecznego opróżniania i czyszczenia palnika. Równie istotny jest fakt, że spalanie pelletu oznacza zdecydowanie mniejszą ilość emitowanego do atmosfery CO2. Należy też pamiętać, że w przeciwieństwie do węgla kamiennego pellet drzewny nie przyczynia się do powstawania dużych ilości pyłu zawieszonego. Używanie pelletu oznacza też w praktyce brak w tworzącym się dymie związków siarki. Plusem jest również to, że dystrybutorzy pelletu np. firma BUD MAX oferują go zarówno w postaci workowanej, tj. pakowany po 20 kg, jak i luzem albo w wygodnych w transporcie big-bagach. Czyste spalanie pelletu to jednak nie wszystkie jego atuty. Warto pamiętać, że powstaje on ze specjalnie sadzonych plantacji leśnych lub szybko rosnących roślin energetycznych, jego pozyskiwanie nie wpływa więc negatywnie na przyrodę. Do produkcji pelletu wykorzystuje się często również pełnowartościowe pozostałości z przemysłu drzewnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas