Artykuł sponsorowany Rodzaje instalacji C.O.

Rodzaje instalacji C.O.

Centralne ogrzewanie to bardzo duża wygoda - wie o tym każdy, kto choć przez kilka zimowych miesięcy mieszkał w lokalu, w którym jedynym źródłem utrzymania był kaflowy, czy żeliwny piec w jednym pomieszczeniu. W nowoczesnym budownictwie to nie do pomyślenia, ale w budynkach sprzed kilku dekad, także w blokach budowanych dla pracowników, wciąż można natrafić na mieszkania, których rozgrzanie w sezonie zimowym jest wręcz niemożliwe. Jakie mamy rodzaje instalacji C.O.?

Ogrzewanie grawitacyjne

Ogrzewanie grawitacyjne, tradycyjne, to znana od dekad metoda wymuszania przepływu wody w instalacji. Nie wymaga to udziału instalacji elektrycznej ani innego źródła energii. W instalacjach tego typu wykorzystuje się zjawisko unoszenia się i opadania ogrzanej wody. Zjawisko to znajduje zastosowanie przede wszystkim w małych instalacjach, które są opalane paliwem stałym, w budynkach, gdzie pozioma odległość pionu od źródła ciepła nie jest większa niż 25 m. Różnica wysokości między kotłem, a najniżej położonym grzejnikiem to maksymalnie 3 m. Po przekroczeniu wymienionych wartości instalacja staje się zbyt droga - mówi nam specjalista z zakładu budowlanego Rafał Lechman z miejscowości Kiełpino Kartuzy. Średnice rur w ogrzewaniu tego typu są kilkakrotnie większe od rur stosowanych w ogrzewaniu pompowym.

Ogrzewanie pompowe

Ogrzewanie pompowe jest dziś najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domkach jednorodzinnych. Przy ogrzewaniu pompowym do wymuszenia ruchu wody w całej instalacji wykorzystuje się pompy obiegowe. Rury mogą mieć znacznie mniejszą średnicę, niż w przypadku ogrzewania grawitacyjnego, ponieważ pompa umożliwia pokonywania znacznie większych oporów hydraulicznych. Nie mamy tu także ograniczeń związanych z wielkością i rozległością montowanej instalacji C.O. Najczęściej stosowany system prowadzenia rur to system dwururowy. Każdy grzejnik jest podłączony do pionów indywidualnie. Mówimy o pionie zasilającym i powrotnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura we wszystkich grzejnikach jest bardzo podobna. Druga możliwość to system jednorurowy. Jeżeli przewody połączone są szeregowo, mamy najtańszą i najprostszą instalację - woda przepływa kolejno przez wszystkie grzejniki. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas