Artykuł sponsorowany Usługi ziemne koparką – co powinieneś wiedzieć o zasypywaniu fundamentów?

Usługi ziemne koparką – co powinieneś wiedzieć o zasypywaniu fundamentów?

Wiele się mówi o kopaniu fundamentów, sprawdzeniu poprawności wykonania wykopu pod fundamenty, tymczasem równie istotną sprawą co samo wykonanie wykopu jest jego zasypywanie. O czym trzeba pamiętać, „zabierając się” za zasypywanie fundamentów? Czy można zasypać fundamenty ziemią „z wykopu”?

Jak wykonuje się wykopy pod fundamenty?

W zależności od rodzaju gruntu, z którym mamy do czynienia zarówno samo wykonanie wykopu, jak i zasypywanie fundamentu powinno być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Bez solidnego fundamentu, nie da się zbudować trwałego budynku, nawet przy użyciu najdroższych materiałów budowlanych. Fuszerka na etapie wylewania fundamentów może doprowadzić do tragedii, dlatego wybór firmy budowlanej oraz firmy świadczącej usługi ziemne to podstawa. Przykładem zaufanej firmy, wykonującej prace ziemne koparką jest firma Paw-Kop.

Wykopy pod fundament dobiera się do rodzaju gruntu, na jakim ma stanąć budynek. Wyróżnia się wykopy szerokoprzestrzenne zalecane pod grunty niespoiste oraz wykopy wąskoprzestrzenne pod tzw. ławy fundamentowe. Wykopy szerokoprzestrzenne wykonuje się również w przypadku domów z podpiwniczeniem. Dno wykopu pod fundament powinno być poniżej poziomu przemarzania gruntu, średnio wykonuje się je na głębokość od 0,8 do 1,4 m. Biorąc pod uwagę różne poziomy wód gruntowych, na terenie całego kraju występuje różna głębokość przemarzania i tak np. 0,8 m dotyczy obiektów budowlanych stawianych na terenie Polski zachodniej, a w Polsce północno -wschodniej głębokość przemarzania to głębokość 1,2 – 1,4 m. Jeśli budowa będzie przebiegać na terenie piaszczystym, fundamenty nie mogą być mniejsze niż 50 cm.

Jak zasypywać fundamenty?

Jeśli wykonano fundament na gruncie niespoistym, czyli przepuszczalnym, np. gliniastym fundament powinno zasypać się materiałem niespoistym, czyli żwirem lub piaskiem. Można użyć gruntu rodzimego pozbawionego humusu, układając go warstwami i odpowiednio zagęszczając.

Jeśli zasypywany będzie fundament na gruncie spoistym (nieprzepuszczalnym) zasypywać można go i materiałem spoistym, jak również niespoistym typu żwir, pod warunkiem, że wokół domu poprowadzony będzie drenaż. Zasypanie fundamentów powinno zakończyć się odpowiednim wykończeniem terenu wokół budynku, tj. ukształtowania go ze spadkiem około 5% od strony ścian. Takie ukształtowanie terenu pozwala odprowadzać skuteczniej wodę opadową od fundamentów.

Jakie błędy zdarzają się podczas zasypywania fundamentów?

Często wykonując wykopy pod fundament, do ich zasypywania używana jest wykopana wcześniej ziemia, która nierzadko stanowi mieszaninę humusu z gliną, a ta kompletnie nie nadaje się do zasypywania fundamentów. Przypomnijmy, jeśli grunt jest niespoisty, należy użyć żwiru lub piasku – nie gliny. Glina jako materiał do zasypywania fundamentów jest materiałem niebezpiecznym. Nie da się jej nie tylko zagęścić, ale stanowi ona zagrożenie dla całej konstrukcji budynku. Większe opady atmosferyczne spowodują, że wokół domu, gromadzić się będzie deszczówka, którą glina skutecznie zatrzyma na długie tygodnie. Glina jest tzw. materiałem spoistym, czyli woda „nie przejdzie” w głąb gruntu. Zalegać wokół budynku będzie tak długo, aż wyparuje.

Zasypując fundamenty, czy też zlecając wykonanie wykopu pod fundamenty, liczy się zatem i doświadczenie firmy, od której wynajmujemy koparkę, jak i jej współpraca z firmą geologiczną i umiejętnością odczytu projektu budowlanego przez operatora koparki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas