Artykuł sponsorowany Trzy metody programowania immobilizerów

Trzy metody programowania immobilizerów

Pierwsze immobilizery pojawiły się na rynku już w 1995 roku. Dzisiaj są to znacznie bardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia pojazdów, które naszpikowane są elektroniką. Zbudowane są one zaś z kluczyka z grotem lub bez niego oraz ze specjalnego transpondera, który odbiera sygnał nadawany przez sterownik stacyjki. Wymiana danych między tymi elementami i zgodność przesyłanych kodów umożliwia zaś odpalenie silnika. Co zaś w przypadku uszkodzenia immobilizera czy utraty kluczyka? Wtedy warto udać się do pracowni, które proponują tworzenie nowych kluczy wraz z ich zaprogramowaniem. Może odbyć się to w trzech odmiennych procesach.

Tworzenie kopii z klucza głównego

Każdy kierowca, który posiada tylko jeden kluczyk samochodowy z immobilizerem, zachęcany jest do tego, by wyposażył się w dodatkowy komplet. O ile w autoryzowanych stacjach obsługi jego dorobienie to naprawdę bardzo duży wydatek, o tyle w pracowniach ślusarskich ceny są bardzo atrakcyjne. Potwierdza to pracownia RONI Krzysztofa Ronowicza, która posiada specjalistyczne programatory Advanced Code Evo oraz Zedfull. To dzięki nim można błyskawicznie stworzyć kopię z klucza głównego.

Metoda ta jest możliwa do zastosowania przede wszystkim w autach ze starszymi typami immobilizerów, działających bez automatycznej i ciągłej zmiany kodów. Kopia z klucza głównego dostarczonego do warsztatu może zaś być przygotowana w kilkadziesiąt minut. W ten sposób kierowca zyska dodatkowy klucz z immoblizerem do swojego auta.

Kodowanie klucza poprzez wtyki diagnostyczne

Druga metoda programowania immobilizerów polega na podłączeniu się specjalistów do wtyków diagnostycznych. Istotne jest to przede wszystkim w przypadku nowszych pojazdów takich marek jak Audi, Volvo czy VW. Kluczyki nowoczesnych pojazdów posiadają bowiem zmienny kod przy każdym odpalaniu, a to powoduje, iż zaprogramowanie immobilizera jest możliwe tylko poprzez podłączenie się pod wtyki diagnostyczne.

Specjalista wyposażony w odpowiedni sprzęt musi zatem zsynchronizować nowy transponder z nadajnikiem stacyjki tak, by w przy kolejnym rozruchu kody były zbieżne. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale wymaga wykorzystania specjalnych programatorów i narzędzi.

Kodowanie nowoczesnych immobilizerów na podstawie sterownika

Najtrudniejsze zadanie stoi przed specjalistami od programowania kluczyków samochodowych i pilotów w przypadku, kiedy nie mogą oni wzorować się na uszkodzonym immobilizerze. Jeśli był to bardzo nowoczesny transponder, stworzenie nowej kopii może wymagać nawet demontażu licznika samochodowego. Często klient musi też pozyskać od producenta samochodu specjalny kod PIN. Metoda kodowania na podstawie sterownika opiera się bowiem o programowanie immobilizera na podstawie danych pozyskanych właśnie ze sterownika auta.

Najlepsze pracownie niezależnie od zastosowanej metody, oferują także odtworzenie samego grotu klucza oraz obudowy ze wszystkimi przyciskami.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas