Materiał Partnera Technologie uszlachetniania kruszyw

Technologie uszlachetniania kruszyw

Kruszywa to materiały wykorzystywane w budownictwie na szeroką skalę. Te, które są pochodzenia naturalnego, można uszlachetniać przy użyciu różnych metod, m.in. przesiewając je i płucząc. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polegają te sposoby? Co jeszcze warto wiedzieć o kruszywach przeznaczonych do celów budowlanych? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są kruszywa?

Kruszywa to nic innego jak sypkie materiały pochodzenia sztucznego lub naturalnego. W branży budowlanej korzysta się z nich w celu uzupełnienia mieszanek, chociaż bardzo dobrze sprawdzają się także w roli samodzielnego mechanicznego środka wyrównującego i izolacyjnego.

Obróbce mechanicznej, czyli kruszeniu, poddaje się następujące materiały naturalne:

  • kruszywa skalne,
  • kruszywa łamane (ze skał litych; miał, tłuczeń, grys itd.),
  • kruszywa żwirowe (kruszone lub niekruszone) lub żwirowo-piaskowe.

Wykorzystywane są one w roli składnika mieszanek mineralno-asfaltowych, zapraw budowlanych, betonów itd. Kruszywa o strukturze ziarnistej służą do utwardzania podłoża, a także do uzupełniania składu pozostałych substancji używanych w budownictwie i inżynierii drogowej. Do popularnych kruszyw żwirowych zalicza się na przykład piasek budowlany, który cieszy się szczególną popularnością wśród klientów z branży budowlanej.

Po co uszlachetnia się kruszywa?

Kruszywa pochodzenia naturalnego pozyskuje się metodami kopalnianymi, ale w niektórych przypadkach także drogą recyklingu. Ponownie wykorzystywane kruszywo trzeba natomiast poddać uszlachetnieniu.

Proces uszlachetniania służy temu, by oczyścić substancję z drobnych elementów niepożądanych (np. zanieczyszczenia pyliste, torf, korzenie, resztki roślinne i cząsteczki mineralne) i przywrócić jej optymalne właściwości.

Metoda przesiewania kruszyw

Przesiewanie to, innymi słowy, sortowanie. Kruszywo przesiewa się za pomocą specjalnych sit z oczkami w różnych rozmiarach. Następnie dochodzi do oznaczania ich składu.

– Proces ten może odbywać się na sucho lub na mokro. Ta druga metoda jest znacznie bardziej efektywna i czysta, ze względu na to, że w kruszywie znajduje się sporo zanieczyszczeń pylastych. Tym samym uszlachetnianie na sucho powodowałoby spore pylenie. Ilość wytwarzanych frakcji kruszyw w zakładach jest zróżnicowana. Może jednak wynosić nawet 20-30 sortymentów – wyjaśnia ekspert z firmy Anmar.

Metoda płukania kruszyw

Piasek wykorzystywany do zapraw murarskich czy betonów musi być poddany płukaniu w sposób naturalny lub w zakładach przeróbki kruszywa.

Płukanie to taka metoda uszlachetniania kruszyw, która umożliwia usunięcie zanieczyszczeń pylistych, czyli ziaren o wielkości do 0,05 mm.

Procedurę tę najczęściej wdraża się przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, zwanych płuczkami mieczowymi (korytowymi) i bębnowymi. Płukanie można też wykonać w walczaku młyna prętowego, przesiewaczu bębnowym, czy w pompach wirowych.

Podziel się