Artykuł sponsorowany Taśmy wysokotemperaturowe – rodzaje i zastosowanie

Taśmy wysokotemperaturowe – rodzaje i zastosowanie

Wykonywanie uszczelnień w przypadku urządzeń i instalacji technicznych pracujących w środowisku wysokich temperatur wymaga zastosowania odpowiednich materiałów.  W praktyce stosuje się różnego typu taśmy izolacyjne – ceramiczne, krzemowe czy szklane, dostosowane do tych trudnych warunków.

Rodzaje taśm uszczelniających wysokotemperaturowych

Uszczelnianie urządzeń wysokotemperaturowych wymaga przede wszystkim doboru materiałów, które będą odporne na działanie środowiska i zapewnią nieprzepuszczalność instalacji. Liczą się więc przede wszystkim materiały, z których wykonano środki uszczelniające. Wśród tych najodporniejszych na pierwszym miejscu znajdują się szkło i ceramika. Są one doskonale znane z zastosowań do produkcji naczyń oraz innych materiałów, np. stosowanych w przemyśle chemicznym i branżach pokrewnych. Typowe taśmy uszczelniające wysokotemperaturowe to taśmy ceramiczne, szklane, krzemowe i bazaltowe. Zdarzają się także taśmy aramidowe, wykonane z bardzo wytrzymałej przędzy. Te ostatnie dzięki swoim właściwościom sprawdzają się zarówno w izolacji termicznej, jak i w transporcie przenośnikowym czy energetyce. Taśmy aramidowe wytrzymują temperatury chwilowe do 400 st. Celsjusza.

W gronie taśm wysokotemperaturowych oferowanych przez Europolit Sp. z o.o. znalazły się także innowacyjne produkty z biorozpuszczalnych włókien ogniotrwałych. Taśmy te są o tyle funkcjonalne, że nie podlegają tak restrykcyjnym przepisom sanitarnym, jak produkty z włókna szklanego. Wytrzymują one temperatury chwilowe do 800 st. Celsjusza, a w pracy ciągłej znoszą nawet 650 st. Celsjusza. To doskonałe materiały do owijania gorących części maszyn i urządzeń, które pozwalają na ograniczenie emisji ciepła do pomieszczeń i eliminują duże straty energii.

Zastosowanie taśm wysokotemperaturowych

Taśmy szklane, ceramiczne, aramidowe i inne przeznaczone do wykorzystania w izolacji urządzeń pracujących w środowisku wysokich temperatur różnią się między sobą parametrami. Wiele z nich łączy kilka własności, umożliwiając wykorzystanie zarówno w izolacji termicznej, jak i tam, gdzie trzeba ograniczyć poziom hałasu. Włókna szklane i ceramiczne są też odporne na działanie środków chemicznych. Dlatego można je wykorzystywać w izolowaniu instalacji petrochemicznych czy farmaceutycznych. Wśród typowych zastosowań warto wymienić izolowanie termiczne urządzeń i maszyn wysokotemperaturowych. Taśmy bio stosowane są zaś między innymi do izolowania elementów konstrukcji podczas prac spawalniczych, a także do ochrony węży i kabli ulokowanych w sąsiedztwie pieców czy innych źródeł ciepła.

Szczególną kategorię produktów stanowią taśmy bio i ceramiczne zbrojone inconelem, czyli specjalnym stopem niklowo-chromowym, niekiedy z dodatkiem innego metalu. Dzięki takiemu wzmocnieniu struktury taśmy te mogą być wykorzystywane w środowisku pracy o temperaturze do 1100 st. Celsjusza. Wszystkie taśmy wysokotemperaturowe produkowane są w szerokim zakresie grubości oraz w wielu rozmiarach – od zaledwie 2 cm szerokości po 0,5 m. Taka rozmaitość asortymentu zwiększa zakres jego zastosowania: od małych i wąskich rurek po wielkie konstrukcje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas