Artykuł sponsorowany Tapetowanie ścian krok po kroku

Tapetowanie ścian krok po kroku

Nie bez powodu tapety cieszą się dużą popularnością – odpowiednio dobrany wzór pięknie dopełnia aranżację wnętrza. Sam proces tapetowania może jednak wydawać się trudny, dlatego przed przystąpieniem do pracy warto poznać podstawowe zasady. Sprawdźmy zatem, jak przygotować ścianę i nakładać tapetę, aby móc cieszyć się efektownym wykończeniem pomieszczenia.  

Przygotowanie do tapetowania

Początkowo należy oczywiście zakupić odpowiedni produkt, a do tego niezbędne będzie wykonanie pomiarów. Dokładne zmierzenie wysokości i długości ścian umożliwi zakup właściwej ilości tapety. Na wszelki wypadek warto jednak kupić dodatkową rolkę – w razie gdyby konieczne były poprawki. Trzeba też dobrze przygotować samą powierzchnię ściany. Należy usunąć starą tapetę lub farbę, odkręcić gniazdka i kontakty elektryczne. Wszelkie nierówności powinniśmy zeszlifować – ewentualne zanieczyszczenia będą bowiem widoczne po naklejeniu tapety, przez co nie uzyskamy gładkiej powierzchni. Ściany warto też zagruntować, ponieważ proces ten wzmacnia warstwę okładziny. 

Tapetowanie krok po kroku

Nakładanie tapety należy zacząć od rogów pomieszczenia. Początkowo musimy jednak przyciąć materiał do określonej długości i dokładnie posmarować klejem przygotowanym wcześniej zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku tapet na podkładzie flizelinowym warto jednak pomalować klejem ścianę, a nie sam produkt. Do większości rodzajów lepiej sprawdzi się natomiast pierwszy sposób. Tak przygotowaną tapetę zostawiamy na 10 minut, aby nasiąkła. Po tym czasie możemy przykleić jej pas na ścianę – zaczynamy od góry i stopniowo kierujemy się ku dołowi. Następnie dociskamy materiał do powierzchni za pomocą gąbki lub wałka – w ten sposób również usuwamy pęcherzyki powietrza. Schemat ten powtarzamy przy kolejnych pasach tapety, aż pokryjemy nią całe pomieszczenie, ścianę lub jej fragment. 

Tapetowanie ścian z pomocą specjalistów

Choć tapetowanie ścian nie należy do skomplikowanych prac, samodzielne działanie bywa problematyczne – zwłaszcza jeśli nie mamy wiedzy w zakresie wykańczania wnętrz. W takim wypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów, na przykład z firmy remontowej Zbigniewa Szczypty. W ten sposób zaoszczędzimy czas i nerwy. To dobre rozwiązanie także w sytuacji, gdy remont obejmuje większy zakres prac. Wówczas wszystkim zajmą się wykwalifikowane osoby dysponujące specjalistycznymi narzędziami. Będziemy mieli pewność, że tapetowanie przebiegnie bezproblemowo i szybko. Co więcej, ryzyko konieczności ewentualnych poprawek zostanie zredukowane do minimum.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas