Artykuł sponsorowany Ocieplanie domu jednorodzinnego styropianem

Ocieplanie domu jednorodzinnego styropianem

Każdego roku wiele osób narzeka na wysokie rachunki za ogrzewanie. Chcąc pozbyć się tego problemu, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest przeprowadzenie termoizolacji budynku. Proces ten polega na ociepleniu ścian oraz poddasza domu. Do ocieplenia obiektów mieszkalnych wykorzystuje się rozmaite materiały, a największą popularnością cieszy się wełna mineralna oraz styropian. Tańszą opcją jest ocieplenie ze styropianu. Sprawdź, jak przebiega ocieplanie domu jednorodzinnego.

Przygotowanie ścian zewnętrznych do ocieplania styropianem

Zanim zaczniemy ocieplać dom, w pierwszej kolejności musimy zakupić niezbędne materiały. Specjaliści od tego typu prac zalecają, aby wybierać kompletne systemy od jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały. Zatem musimy kupić styropian, kołki, klej (do styropianu i do siatki), siatkę oraz grunt. Kolejnym zadaniem jest przygotowanie podłoża. Ściany przede wszystkim muszą być suche. Jeżeli zauważymy ślady wilgoci, wówczas niezbędne jest znalezienie jej przyczyny, usunięcie jej, a potem oczyszczenie ściany, a także nałożenie grzybobójczego preparatu. Kolejny krok to pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni, które mogłoby zmniejszać przyczepność styropianu do muru. Gdy dom nie ma tynku, dobrym pomysłem jest zagruntowanie ścian. Dopiero tak przygotowana ściana pozwala na przyklejenie do niej materiału termoizolującego.

Jak montuje się styropian?

Gdy ściana jest już właściwie przygotowana, można przejść do mocowania materiału termoizolującego. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie dolnej krawędzi, której będzie sięgało ocieplenie. W tym miejscu montuje się listwę startową, która zapobiegnie osuwaniu się styropianu, ochroni go przed gryzoniami i zmniejszy napływ powietrza pod styropian. Potem przygotowuje się zaprawę klejącą. Klej nakłada się na płytę styropianową dookoła jej obwodu oraz punktowo na środku płyty. Następnie styropian przykłada się do ściany i dociska go. To samo robimy z kolejnymi płytami styropianu. Ważne jest to, aby na bieżąco kontrolować położenia płyt względem siebie oraz czy znajdują się w pionie i poziomie. Gdyby były jakieś nierówności, należy je korygować na bieżąco. Jeśli jakaś płyta została źle zamocowana, lepiej ją oderwać i w jej miejsce wstawić nową. Z kolei wszelkie szczeliny między płytami można wyrównać za pomocą pianki poliuretanowej.

Jeżeli styropian znajduje się już na ścianach, a klej wyschnął, można przejść do kołkowania. Do tego zadania używa się specjalnych mechanicznych łączników. Firma remontowo-budowlana Jul-Maks z Leśnic w województwie pomorskim, która specjalizuje się w wykonywaniu ociepleń budynków mieszkalnych, zaleca, by na każdy metr kwadratowy montować 4 kołki. W tym celu należy w styropianie oraz w murze wywiercić otwór, a potem wbić w to miejsce kołek. Pod koniec zaleca się wykonanie warstwy zbrojącej. Pełni ona funkcję ochronną termoizolacji. Warstwa ta zazwyczaj tworzona jest z siatki z włókna szklanego. Etapem kończącym prace ociepleniowe jest wykonanie elewacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas