Artykuł sponsorowany Tapetowanie – nadaj wnętrzu niepowtarzalny styl

Tapetowanie – nadaj wnętrzu niepowtarzalny styl

Wygląd ścian ma ogromny wpływ na wizerunek całego domu lub mieszkania oraz tego jak czujemy się we własnych wnętrzach. To właśnie dobór odpowiednio dobranej kolorystyki lub ich stylizacji, w zestawieniu z innymi dodatkami, tworzą efekt przytulnego i pięknego wnętrza. Nie da się przy tym ukryć, że ogromny wachlarz możliwości w tym zakresie dają tapety, których różnorodność i uniwersalność zastosowań sprawia, że sięgamy po nie coraz chętnej, zamiast tradycyjnych farb.

Postaw na dobre tapety

Czasy gdy na rynku dominowały nijakie oraz podobne do siebie tapety papierowe, kiepskiej jakości, już dawno minęły. I choć przez dłuższy czas na rynku, jako sposób renowacji ścian, królowały farby, to w ostatnich latach niezaprzeczalnie obserwujemy triumfalny powrót tapet, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w naszych domach i mieszkaniach, ale także w wielu instytucjach oraz w szeroko pojętej przestrzeni publicznej. Wpłynęło na to wiele czynników. Przede wszystkim różnorodność i wysoka jakość tego typu produktów dostępnych obecnie na rynku. To właśnie te zalety między innymi sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na tapetowanie ścian, a niekiedy nawet tapetowanie sufitów. Wybór odpowiedniego produktu w dużej mierze determinuje rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy położyć tapetę, gdyż dzięki nowoczesnym technologiom produkcji i odpowiednim materiałom, tapeta z powodzeniem sprawdzi się, nie tylko w pokojach i przedpokojach, ale także w kuchni, a nawet w łazience. Niemniej jednak wyróżnić można kilka rodzajów tapet. Są to przed wszystkim:

  • tapety papierowe – jedne z najpopularniejszych, o ogromnej różnorodności wzorów kolorów. Są one wykonane z warstw papieru (najczęściej z dwóch), a pierwsza, wierzchnia jest zadrukowana. Fakt, że nie są one odporne na wilgoć sprawia, że stosuje się je w pokojach i pomieszczeniach innych niż kuchnia lub łazienka,
  • tapety winylowe – czyli takie, których wierzchnia warstwa pokryta jest wytrzymałym na uszkodzenia winylem, a wewnętrzna warstwa jest papierowa. Są to tapety zmywalne, które można stosować w kuchni bądź łazience,
  • tapety tekstylne - wykonywane z różnych materiałów, np. z jedwabiu lub lnu na podłożu papierowym lub akrylowym. Świetnie nadają się do salonu, sypialni bądź gabinetu.
  • tapety flizelinowe - fizelina to materiał powstały w wyniku łączenia celulozy oraz poliestru i nadaje tapecie elastyczności, a także właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega ona do ściany, a przyklejenie jej lub usunięcie nie przysparza większych kłopotów,
  • tapety wypukłe, tzw. raufaza - wykonane są z kilku warstw papieru oraz włókien drzewnych, dzięki czemu są one fakturowane i grube. Nadają się do wielokrotnego malowania, a dodatkowo idealnie ukrywają niedoskonałości ścian,
  • tapety z włókna szklanego – nadające się do pokrywania zarówno ścian, jak i sufitów. Znakomite na wszelkiego rodzaju niedoskonałości powierzchni i super odporne na działanie wielu czynników (m.in. wodę, środki chemiczne, drapanie, szorowanie itp.). Mogą być również malowane.


Tapetowanie w rękach fachowców

Układanie tapet, nie należy do najłatwiejszych i wymaga zazwyczaj odpowiednich narządzi, wiedzy i umiejętności. Na szczęście możemy tego typu zadanie zlecić fachowcom, gdyż na rynku funkcjonuje wiele firm, takich jak Usługi Remontowo - Budowlane Witold Bajaczyk, które w profesjonalny sposób poradzą sobie z tym zadaniem. Niemniej jednak wiedza jak przebiega układanie tapet może być niekiedy przydatna. Warto przede wszystkim pamiętać, że tapetowanie wymaga nieco więcej cierpliwości i precyzji niż pokrycie ściany farbą. Pierwszą podstawową czynnością jest dobór odpowiedniego kleju, gdyż do każdego rodzaju tapety należy dobrać odpowiednią substancję, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Warto o tym pamiętać, gdyż na przykład zastosowanie kleju uniwersalnego może sprawić, że ciężkie winylowe ozdoby będą się najzwyczajniej zsuwać z ściany. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża pod tapetę. Powinno być ono czyste, suche i gładkie. Ściany, na których znajduje się farba, należy umyć odpowiednim środkiem, zaś w przypadku powłoki z farby olejnej należy ją dodatkowo silnie zmatowić, przy użyciu gruboziarnistego papieru ściernego. Dodatkowo jeżeli w miejscach, w których ma być klejona tapeta, znajdują się ubytki lub uszkodzenia, należy je wypełnić, a po wyschnięciu delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Samo układanie tapet warto rozpocząć od dopasowania do siebie wzorów tapety. Następnie po zmierzeniu wysokości ściany tniemy tapetę na tak zwane bryty, które gdy wzór nie wymaga pasowania, mają one długość równą wysokości ściany; jeśli trzeba go pasować, powinny być mniej więcej 10 cm dłuższe. Samo klejenie tapet wykonywane jest w dwojaki sposób - tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę (tapety papierowe, tekstylne, winylowe, do malowania) oraz nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę (tapety flizelinowe). Podczas układania warto rozpoczynać pracę od okna, a szczególnie ważne jest, by, przy użyciu poziomicy i pionu, właściwie ustawić pierwszy pas.

Układanie tapet nie należy do czynności najprostszych. Nie da się jednak ukryć, że dobór odpowiednich tapet oraz prawidłowe wykonanie prac zapewni nam wspaniały oraz trwały efekt, który będzie cieszył nas przez długie lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas