Artykuł sponsorowany Jakie są etapy budowy domu?

Jakie są etapy budowy domu?

Proces budowy każdego domu jednorodzinnego składa się z kilku etapów, a żeby każdy etap budowania domu przebiegał sprawnie i sukcesywnie, koniecznie powinieneś dobrze zaplanować każdy etap budowy. Budowa domu to trudne zadanie, nawet dla kogoś, kto zajmuje się tym całe życie. Już samo wybranie działki i projektu to nie lada kłopot. Postaramy się przedstawić każdy etap - krok po kroku, dzięki czemu organizacja budowy domu będzie prostsza.

Etap 0 - przygotowania formalne

Ten etap rozpoczyna się wraz z momentem zakupu działki budowlanej. Następnym krokiem jest zakup projektu domu. Zależnie od tego, czy zdecydujemy się na gotowy lub indywidualny projekt, jego cena będzie się różnić. Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Do wniosku musimy załączyć dokumenty, takie jak: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1: 500, dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego. Całą dokumentację, wraz z wnioskiem o zezwolenie na budowę, składamy w Starostwie Powiatowym.

Etap 1 - stan zerowy

Etap stanu zerowego zazwyczaj rozpoczyna się od ogrodzenia całego placu budowy. W następnej kolejności powinniśmy wytyczyć dokładną lokalizację naszego domu. Może to wykonać jedynie uprawniony geodeta.

Etap 2 - stan surowy otwarty

Etap stanu zerowego obejmuje przede wszystkim wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po zakończeniu tych prac przystępujemy do wykonania więźby dachowej, komina, pokrycia dachu oraz ewentualnego zamontowania okien dachowych.

Etap 3 - stan surowy zamknięty

W tym etapie budowy koncentrujemy się wyłącznie na wykonaniu wszystkich niezbędnych instalacji, czyli instalacji elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych oraz gazowych. Niezbędne będzie także osadzenie wszystkich drzwi zewnętrznych, a także wykonanie stolarki okiennej. W momencie ukończenia trzeciego etapu budowy, nasza nieruchomość będzie już odpowiednio przygotowana do zimy.

Po zakończonym montażu instalacji trzeba je odpowiednio przetestować. Konieczna będzie wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy przetestują instalacje i dokonają ich odbioru.  

Po odbiorze instalacji przychodzi czas na wykonanie suchych tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wykonanie stałego ogrodzenia.

Etap 4 - wykończenie oraz prace montażowe

Etap czwarty rozpoczyna się od montażu urządzeń grzewczych (piece, kominki, grzejniki). Po wykonaniu tych prac przystępujemy do wykończenia wnętrza domu. Jak twierdzi Krystian Wójcik, właściciel firmy remontowo-budowlanej, jest to już prosta droga do ukończenia budowy. Ten etap skupia się w dużym stopniu na drobnych montażach, takich jak instalacja lamp czy gniazdek elektrycznych.

Etap 5 - zakończenie budowy

Na ostatni etap budowy składają się sprawy formalne. Jest to etap, w którym kończymy wszystkie sprawy formalne. Aby móc legalnie zamieszkać w naszym domu, musimy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Kompletny wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego. Do wniosku trzeba dołączyć: dziennik budowy, dokumentację odbioru przyłączy, podwykonawczą inwentaryzację geodezyjną, kopie świadectwa energetycznego, oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy.

Jak widzimy, budowa domu składa się z pięciu etapów. W każdym etapie zajmujemy się zupełnie innymi pracami, a całość budowy najczęściej zamyka się w siedmiu-ośmiu miesiącach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas