Materiał Partnera Systemy grzewcze w pomieszczeniach inwentarskich

Systemy grzewcze w pomieszczeniach inwentarskich

Pomieszczenia inwentarskie powinny być stale wentylowane i ogrzewane w zależności od typu zwierząt oraz fazy cyklu hodowlanego. Należy obserwować obecny w nich klimat, ponieważ zwierzęta mają różne wymagania. Na pomoc przychodzą różnego rodzaju urządzenia, które dostarczają właściwą ilość ciepła. Poniżej charakterystyka kilku z nich.

Nagrzewnice wodne i gazowe

Od właściwej temperatury zależą wyniki trzody chlewnej, dlatego w pomieszczeniach inwentarskich stosuje się urządzenia ogrzewające. Są to m.in. nagrzewnice, zarówno wodne, jak i gazowe. Pierwsze z nich są przystosowane do pracy w lokalach o wysokim poziomie wilgotności oraz zapyleniu. Ich zaletami są np. wysoka wydajność ciepła, silnik o podwyższonej szczelności oraz możliwość podłączenia do istniejącego centralnego ogrzewania, dzięki czemu nagrzewnica staje się ekonomiczna w eksploatacji. Nagrzewnice gazowe mają obudowę ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są odporne na korozję. Ponadto cechują się dużą niezawodnością, a także bezpieczeństwem i łatwością w obsłudze.

Maty grzewcze

W kojcach porodowych należy zapewnić odpowiednie ciepło jednocześnie dla prosiąt i loch. W tym celu wykorzystuje się maty grzewcze, które można łączyć z systemem podłogowym lub nakładać na ruszt. Ich praca jest regulowana za pomocą systemu sterowania odczytującego temperaturę poprzez system czujników termicznych. Do wyboru mamy maty grzewcze polimerbetonowe elektryczne lub wodne, nakładane elektryczne oraz wodne PE – wymienia właściciel firmy Wesstron, która zajmuje się m.in. kompleksowym wyposażeniem budynków inwentarskich w systemy nagrzewające.

Promienniki i napromienniki

Źródłem ciepła w pomieszczeniach inwentarskich mogą być również promienniki podczerwieni, które sprzyjają poprawie obiegu krwi, nasileniu procesów biochemicznych, przemianie materii, wzmożeniu czynności biologicznych oraz odporności tkanek. Należy pamiętać, aby dokupić do nich napromiennik, który służy do ochrony zwierząt przed bezpośrednim kontaktem z promiennikiem.

Budki dla prosiąt, rekuperatory i rury do ogrzewania

Uzupełnieniem systemu grzewczego są budki dla prosiąt. Zwiększają one jego wydajność, poprawiają wykorzystanie energii oraz ograniczają wpływ źródła ciepła na temperaturę całego pomieszczenia. Skutecznemu ogrzewaniu służą również rekuperatory oraz specjalne aluminiowe rury. Na ich powierzchnię opada zimne powietrze wciągane przez urządzenia wentylacyjne, które następnie szybko się ogrzewa, zanim jeszcze trafi do przestrzeni ze zwierzętami.

 

 

 

Podziel się