Artykuł sponsorowany Skuteczne ocieplanie posadzki — krok po kroku

Skuteczne ocieplanie posadzki — krok po kroku

Właściwa izolacja podłogi pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła w budynku. Do  jej wykonania niezbędne jest zastosowanie materiałów dobrej jakości, które mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i są odporne na wilgoć. Jednocześnie powinny cechować się dobrą izolacyjnością akustyczną i wysoką odpornością mechaniczną. Jak przeprowadzić ocieplanie podłogi?

Krok 1 – podsypka i wylewka betonowa

W nowym budownictwie na oczyszczone i wyrównane podłoże na sam początek kładzie się podsypkę. Składa się ona ze żwiru zmieszanego z piaskiem i ma być fundamentem do ocieplenia podłogi na gruncie. Jej grubość musi wynosić nie mniej niż 10 cm i jednocześnie nie więcej niż 30 cm. Po dokładnym ubiciu warstwy podsypki z wykorzystaniem zagęszczarki mechanicznej, można wylewać beton.

Na stabilną podstawę ze żwiru i piasku można wykonać betonową wylewkę. W tym celu wykorzystuje się tzw. chudy beton, nazywany też betonem podkładowym. Taką wylewkę zamawia się w firmach budowlanych lub przygotowuje samodzielnie. Stanowi ona warstwę wyrównującą oraz ma właściwości wyciszające.

Wylany beton powinien wynosić około 10-15 cm. Taka grubość jest optymalna i z pewnością spełni swoją funkcję. Ważne, aby wysychał on w sposób naturalny, co może trwać do 14 dni.

Krok 2 – Izolacja ścian fundamentu i warstwa izolacji cieplnej

Podczas wykonywania ocieplenia posadzki należy pamiętać o zabezpieczeniu ścian przed wilgocią. Wykorzystuje się do tego np. folię, którą układa się na poziomie ścianek fundamentu. Ma ona za zadanie chronić przed przenikającą do podłoża wilgocią, która powodowałaby pękanie podłogi.

Następnie na warstwę betonu nakłada się izolację przeciwwilgociową, którą zazwyczaj jest specjalnie do tego przeznaczona folia. Musi ona szczelnie pokrywać całą powierzchnię podłogi, a wszystkie styki muszą zostać starannie zaklejone. Izolację można wykonać także za pomocą papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej.

Krok 3 – ocieplanie podłogi

Ostatni etap polega na położeniu warstwy izolującej i ocieplającej podłoże, która jednocześnie wycisza posadzkę i sprzyja zatrzymywaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia. Może zostać wykonana:

  • ze stryropianu,

  • ze styroduru XPS,

  • z piany PUR zamkniętokomórkowej.

Wybór materiału zależy od indywidualnych cech budynku i możliwości finansowych. Skuteczną opcją, która cechuje się najlepszymi właściwościami termicznym, jest piana PUR. Takimi realizacjami zajmują się np. pracownicy firmy Pluimers. W przypadku, gdy ocieplana jest posadzka w domu, warto zainwestować w materiały najwyższej klasy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas