Materiał Partnera Składniki i podział betonu

Składniki i podział betonu

Beton charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na różne warunki atmosferyczne. Należy do najczęściej wykorzystywanych produktów budowlanych i pozwala na dowolne kształtowanie wykonanych z niego elementów. Materiały betonowe są powszechne i popularne. Dzięki modyfikacjom składu mieszanek betonowych możemy uzyskać materiały o wyjątkowych właściwościach, pełniące funkcje dekoracyjne. Dowiedz się, co zawiera beton oraz jakie wyróżniamy jego rodzaje.

Składniki betonu

Już jakiś czas temu zastąpiono tradycyjne przygotowywanie mieszanek betonowych bezpośrednio na budowie, dostawą gotowego betonu towarowego, który został przygotowany w profesjonalnych betoniarniach. Beton możemy wybrać stosownie do naszych potrzeb, o określonych właściwościach. Dzięki temu, będziemy mogli uzyskać chociażby wymagana przez nas wytrzymałość. Przy pracach remontowych czy też wykończeniowych najczęściej jednak niewielkie ilości betonu przygotowywane są samodzielnie. Podstawowe składniki betonu to spoiwo hydrauliczne, kruszywo oraz woda. Spoiwem może być cement lub cement z dodatkami mineralnymi. Należy zmieszać wodę z cementem. Na skutek fizyczno-chemicznych reakcji zaczyn stwardnieje i spowoduje wiązanie mieszanki. Te trzy główne składniki, pozwolą nam na stworzenie betonu określonej klasy i gęstości. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Borg Mury oporowe, prefabrykaty betonowe, garaże betonowe, której specjalizacją jest sprzedaż materiałów betonowych.

Klasyfikacja

Ze względu na ciężar betonu, wyróżniamy:

  • beton ciężki - jego ciężar objętościowy jest większy niż 2600 kg/m3; wykonuje się go z zastosowaniem kruszywa, stosowany jest jako osłona biologiczna dla osłabienia promieniowania jonizującego,
  • beton lekki - jego ciężar wynosi od 800 do 2000 kg/m3, wykonywany jest z zastosowaniem lekkich kruszyw oraz takich materiałów jak np. beton komórkowy; betony komórkowe wytwarzane są z cementu, piasku, wody i środka pianotwórczego; betony lekkie stosowane są do wykonywania elementów ściennych i stropowych średniowymiarowych i drobnowymiarowych; świetnie sprawdzają się jako warstwa podkładowa oraz wyrównawcza.

Produkuje się także betony o specjalnym przeznaczeniu. Zawierają one domieszki chemiczne i dodatki mineralne. Dzięki nim, beton ma lepszą płynność oraz urabialność, a czasem także mniejszy ciężar, a to ma duże znaczenie w niektórych przypadkach. Ze względu na właściwości wyróżniamy:

  • beton polimerowy,
  • beton autoklawizowany,
  • beton jastrychowy,
  • beton komórkowy,
  • asfaltobeton (beton asfaltowy - podstawowa warstwa jezdni, tworząca podkład do asfaltu właściwego),
  • żużlobeton (kruszywem jest tutaj żużel).

Podziel się