Artykuł sponsorowany Separatory lamelowe czy koalescencyjne?

Separatory lamelowe czy koalescencyjne?

Nieustanny rozwój przemysłu i wzrost wykorzystania ropy naftowej skutkują zwiększoną produkcją odpadów ropopochodnych. Zanieczyszczenie takimi substancjami to ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i życia człowieka. By tego uniknąć, na rynku dostępne są separatory lamelowe oraz koalescencyjne. Czym są odpady ropopochodne? Jak działają separatory? Który separator wybrać? 

Czym są odpady ropopochodne? 

Substancje ropopochodne to związki organiczne, które powstają w wyniku przerobu oraz wykorzystania ropy naftowej. Są powszechnie stosowane jako paliwa i środki smarne. Odpady ropopochodne powstają przede wszystkim na stacjach benzynowych, w myjniach i warsztatach samochodowych. Wszelkie rodzaje transportu również w znaczącym stopniu przyczyniają się do rosnącej liczby odpadów. Jest to ogromne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia człowieka. 

Skażenie wód i gleby odpadami ropopochodnymi powoduje zubożenie roślinności oraz choroby i śmierć zwierząt. Człowiek również jest silnie narażony na ich negatywne działanie. Związki te wykazują zdolność do kumulacji w skórze, wątrobie i nerkach, są silnie rakotwórcze, powodują mutacje genetyczne, a także nieodwracalne zmiany hormonalne. By uniknąć skażenia wód i gleby odpadami ropopochodnymi, powstały separatory lamelowe oraz koalescencyjne, które skutecznie chronią środowisko naturalne. 

Jak działają separatory lamelowe i koalescencyjne? 

Konstrukcja separatora lamelowego umożliwia oddzielenie i magazynowanie odpadów ropopochodnych, wykorzystując procesy flotacji oraz sedymentacji. Zanieczyszczone wody, które płyną systemem kanalizacyjnym, wpływają do separatora. Tam następuje oddzielanie zanieczyszczeń dzięki wielowarstwowemu przepływowi wody przez pakiety lamelowe. Oczyszczona woda trafia do komory odpływowej. 

Separatory koalescencyjne wykorzystują zjawisko grawitacji, a także różnice gęstości tłuszczu i wody. W tym rodzaju separatora ciężkie osady opadają na dno, a lżejsze, np. olej, wypływają na powierzchnię. Oba separatory dostępne są w sprzedaży w przedsiębiorstwie  Eko Jupiter Unus, które oferuje sprawdzony i bezpieczny sprzęt. 

Jaki separator wybrać? 

Separator lamelowy to jeden z elementów podczyszczania ścieków opadowych w sieciach kanalizacji deszczowej. Oczyszcza ścieki, które pochodzą ze zlewni miejskich, obiektowych oraz drogowych. Taki rodzaj separatora montowany jest przy drogach, parkingach i autostradach, a także bazach sprzętu transportowego. Z kolei separatory koalescencyjne podczyszczają ścieki opadowe i technologiczne. Montowane są w zlewniach, w których występuje wysokie ryzyko przedostania się odpadów ropopochodnych do wód gruntowych. Należą do nich stacje benzynowe, myjnie i warsztaty samochodowe oraz parkingi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas