Materiał Partnera Czym są nagrzewnice powietrza i jak wybrać odpowiedni jej rodzaj?

Czym są nagrzewnice powietrza i jak wybrać odpowiedni jej rodzaj?

Nagrzewnice powietrza pozwalają na szybkie, a zarazem efektywne ogrzanie pomieszczenia lub obiektu do pożądanej wysokości temperatur. Mowa o ogrzewaniu obiektu będącego na etapie budowy i instalacji. Wtedy koniecznie przydadzą się nagrzewnice powietrza – przenośne lub stacjonarne.  Jakie ich rodzaje wyróżniamy i jak je dobrać do danego obiektu bądź pomieszczenia?

Rodzaje nagrzewnic powietrza

Nagrzewnice możemy podzielić pod kątem kilku kryteriów, a mianowicie ze względu na źródło energii, którym są napędzane oraz ze względu na odprowadzanie spalin. Jeżeli chodzi o źródło energii zasilania, wyróżniamy nagrzewnice elektryczne, gazowe oraz na paliwa płynne.  Jeśli pod lupę weźmiemy kryterium odprowadzenia spalin, to możemy wyróżnić dwie kategorie: jednostki wyposażone lub nie, we wspomagający układ odprowadzający spaliny. Który z danych modeli wybrać? Wybór jest zależny od miejsca (czy dysponujemy przestrzenią otwartą lub nie), oraz czy mamy możliwość podłączenia nagrzewnicy do prądu, czy nie. 

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne świetnie sprawdzają się na budowach. Pomagają w osuszaniu remontowanych czy nowych pomieszczeń. Ponadto, pracują bardzo cicho, są łatwe w obsłudze, nie wydzielają spalin, dają możliwość regulacji temperatury. Trzeba się natomiast liczyć z pokryciem cen za pobranie prądu. 

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe są z kolei tanie w eksploatacji, ale mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie jest zapewniona bardzo dobra wentylacja, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Ponadto, podczas ich pracy, skrapla się bardzo dużo pary wodnej, przez co mogą być używane tam, gdzie wilgoć jest potrzebna. W niektórych jednak obiektach spaliny i wytwarzana przez nią wilgoć, nie jest mile widziana. 

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe – bardzo często są wykorzystywane na budowach jako urządzenia grzewcze. Są bardzo wydajne, dlatego świetnie sprawdzają się do osuszania, czy ogrzewania bardzo dużych powierzchni. Ich plusem jest również możliwość podłączenia przewodów, dzięki którym można ogrzać inne pomieszczenia. Nagrzewnice tego typu wytwarzają jednak spaliny, więc należy używać urządzeń z odprowadzeniem spalin. 

Jak dobrać odpowiedni rodzaj nagrzewnicy? 

Aby odpowiednio dobrać urządzenie, oraz jego moc, należy uwzględnić objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane; przyrost temperatury, na którym nam zależy, oraz współczynnik izolacji danego pomieszczenia. Bez wątpienia pomogą nam w tym profesjonaliści z firmy Atermal Wymienniki Ciepła Swep.

Opracowanie:

Atermal Wymienniki Ciepła Swep Anna Kraft

Opacz-Kolonia , Jasna 5

Podziel się