Artykuł sponsorowany Rodzaje szkła w wyposażeniu wnętrz

Rodzaje szkła w wyposażeniu wnętrz

Rola szkła w naszych domach nie ogranicza się bynajmniej do luster czy kabiny prysznicowej. Współczesne możliwości aranżacji wnętrz pozwalają na szerokie zastosowanie szkła w różnej formie. Drzwi, balustrady, panele kuchenne czy schody to tylko niektóre z ciekawych zastosowań szkła w domach oraz obiektach użyteczności publicznej. Dlatego w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom tego surowca, jakie możemy wykorzystać w naszych domach.

W jakich wnętrzach sprawdza się szkło?

Szkło jest bardzo uniwersalnym surowcem, który charakteryzuje się także dużą plastycznością. Co to oznacza? Szkło może występować w różnorakich formach, które łatwo jest dopasować do charakteru danego wnętrza. To sprawia, że szklane elementy wyposażenia doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, ale także idealnie dopełniają klasyczne aranżacje. Ten rodzaj tworzywa nadaje pomieszczeniu lekkości oraz niezwykłego charakteru. Zastosowanie go w niewielkim pomieszczeniu spowoduje jego optyczne powiększenie. Ponadto idealnie doświetli całą przestrzeń.

Czy szklane elementy wyposażenia są bezpieczne?

Montaż konstrukcji szklanych oraz ich późniejsze użytkowanie jest w 100% bezpieczne. Wynika to z faktu, że poszczególne elementy wykonywane są z pojedynczej, hartowanej tafli. Proces hartowania powoduje wzmocnienie szkła i sprawia, że staje się ono nawet kilkukrotnie trwalsze od szkła, które nie zostało poddane obróbce. Jeśli nawet szkło hartowane ulegnie rozbiciu, to rozpada się na drobne i nieostre kawałki. W przypadku szkła laminowanego rozbicie nie powoduje rozpryśnięcia się kawałków. Pozostają one przyklejone do folii laminacyjnej.

Jakie rodzaje szkła sprawdzają się w aranżacji wnętrz?

Zakłady szklarskie oferują szeroki wybór rodzajów szkła, które może sprawdzić się w aranżacji wnętrza. Warto zatem wymienić najbardziej popularne jego rodzaje.

  • Szkło bezbarwne przezroczyste tak naprawdę nie jest bezbarwne. Ma odcień zielony, który jest naturalną barwą szkła wywołaną obecnością jonów żelaza. W procesie odbarwiania można usunąć naturalny kolor uzyskując szkło opthi white, które jest zupełnie przezroczyste. Szkło antisol jest szkłem przezroczystym barwionym w masie. Z kolei szkło refleksyjne ma formę tworzywa bezbarwnego lub barwionego w masie. Z jednej strony jest pokryte warstwą próżniowo napylonego lustra. Ten rodzaj szkła jest stosowany w ściankach działowych oraz oknach.
  • Szkło satinato jest to rodzaj szkła, które było chemicznie trawione kwasem. Przypomina ono szkło matowane w procesie piaskowania. Ma jednak bardziej delikatną strukturę.
  • Szkło ornamentowe przeważnie ma grubość 4 mm i jest nieprzezroczyste. Stosuje się je głównie do drzwi drewnianych oraz witraży.

Wspomniane już wcześniej szkło laminowane jest sklejone folią laminacyjną. Laminowaniu można poddawać zarówno szkło hartowane, jak i niehartowane. Jako laminat używana jest folia w rozmaitej kolorystyce. Laminat może mieć także formę dowolnej fotografii.

  • Szkło emaliowane jest tworzywem nieprzezroczystym. Z jednej strony jest pokryte warstwą emalii. Przeważnie jest stosowane przy produkcji blatów oraz jako uzupełnienie we wnękach i meblach. Do drzwi i konstrukcji szklanych stosuje się szkło emaliowane poddawane hartowaniu.
  • Szkło lodowe składa się z trzech warstw szkła laminowanego. Warstwa środkowa jest popękana. Ten rodzaj szkła doskonale nadaje się na ozdobne blaty, przeszklenia między pomieszczeniami czy okładziny ścian.
  • Szkło fusingowe jest poddawane procesom fizyko-chemicznym, które zachodzą w wysokich temperaturach. To umożliwia uzyskanie szklanych płaskorzeźb, które mogą być malowane na dowolne kolory.

Planując aranżację wnętrza z wykorzystaniem szklanych elementów warto skorzystać z oferty firmy Nasz Szklarz z Nowej Woli. Firma prowadzona przez Pana Zbigniewa Siwika specjalizuje się w wykonywaniu projektów szklarskich na zamówienie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas