Artykuł sponsorowany Rodzaje rur elektroinstalacyjnych

Rodzaje rur elektroinstalacyjnych

Nawet najlepiej wykonane elektroinstalacje należy odpowiednio zabezpieczyć. Niezależnie od środowiska pracy czy miejsca poprowadzenia przewodów, konieczne jest zapewnienie im ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, wilgocią, obciążeniami termicznymi czy zanieczyszczeniami. W tym celu stosuje się rury elektroinstalacyjne.

Kiedy stosuje się rury elektroinstalacyjne?


Rury osłonowe stanowią podstawę budowy każdej instalacji elektrycznej. Można je z powodzeniem zastosować na zewnątrz budynku, w tym w różnego rodzaju gruntach. Są doskonałą ochroną mechaniczną m.in. dla kabli i przewodów elektrycznych, kabli telekomunikacyjnych, sygnalizacyjnych, kabli telewizji kablowej czy mikrokabli światłowodowych. Dzięki szerokiej ofercie dostępnych na rynku rur osłonowych możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki środowiska czy rodzaju przewodów. Jak zaznacza ekspert ze sklepu Prolit, pełną skuteczność osiągają one dzięki zastosowaniu z niezbędnymi akcesoriami, tworzącymi rozwiązanie systemowe, a zasady ich montażu określone są normą PN-EN 61386.

Klasyfikacja rur elektroinstalacyjnych


Istnieje kilka kryteriów, zgodnie z którymi można wyodrębnić poszczególne grupy rur osłonowych. Pierwszym z nich jest kolor. Niebieskie rury służą do ochrony kabli niskiego napięcia, a czerwone do ochrony kabli średniego napięcia. Obydwa te kolory stosowane są do montażu w gruncie, natomiast do użytku zewnętrznego służą rury czarne bądź białe. Drugim kryterium jest ich kształt. Wyróżnia się rury osłonowe gładkościenne, dwuścienne oraz rury karbowane, znane również jako peszle. Te ostatnie są najpopularniejsze, ponieważ dzięki ich budowie nie tylko doskonale chronią przewody, ale też zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomieni oraz umożliwiają swobodny dostęp do kabli na wypadek usterki.

Rury osłonowe a rodzaj materiału


Kolejnym i kluczowym kryterium jest materiał, z jakiego wykonano rury elektroinstalacyjne. Najogólniej można je podzielić na rury osłonowe z metalu i z tworzyw sztucznych. Do najczęściej wykorzystywanych należą rury HDPE, wykonane z wysokiej gęstości polietylenu. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością na związki chemiczne, a także szerokim zakresem temperatur roboczych. W mniej rygorystycznych warunkach często stosuje się rury polipropylenowe bądź PVC. W miejscach, w których panują wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, stosuje się rury stalowe bądź aluminiowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas