Materiał Partnera Akcesoria niezbędne do rozbudowy rozdzielnic

Akcesoria niezbędne do rozbudowy rozdzielnic

Rozdzielnica elektryczna musi znaleźć się wszędzie tam, gdzie doprowadza się prąd do więcej niż jednego pomieszczenia – nic dziwnego, że określa się ją czasem jako serce instalacji elektrycznej. Jej podstawowym zadaniem jest rozdzielanie, przetwarzanie i przesyłanie energii pomiędzy poszczególnymi obwodami. Każda zmiana układu wymaga przebudowy rozdzielnicy. Jakich akcesoriów używa się do tego celu? Sprawdzamy!

Jak działa rozdzielnica elektryczna? 

Rozdzielnica elektryczna, zwana również budowlaną, służy do zasilania instalacji elektrycznej w całym budynku, mieszkaniu lub domu. Znajdują się w niej wszystkie obwody kablowe kontrolowane przy użyciu bezpieczników. Jej działanie polega na dostarczaniu prądu do obwodów zasilających różne urządzenia czy maszyny. Ponadto zabezpiecza pobór prądu, chroniąc instalację przed przepaleniem, budynek – przed pożarem, a obwody przed zniszczeniem, wilgocią czy zapyleniem. Rozdzielnica pozwala również zarządzać pracą urządzeń sterowniczych, wykonywać pomiary i kontrolować parametry instalacji elektrycznej, a także bezpiecznie użytkować instalację bez obawy przed porażeniem prądem.

Co powinna zawierać skrzynka elektryczna? 

Rozdzielnica, określana potocznie mianem skrzynki elektrycznej, to złożony komponent instalacji. Jakie elementy zawiera? Zapytaliśmy o to w sklepie elektrotechnicznym Elektro24:
Rozdzielnica elektryczna jest zbudowana z wielu podzespołów, wśród których trzeba wymienić układ rozdzielczy złożony z przewodów i izolatorów, przyrządy pomiarowe takie jak przekładnik prądowy i licznik prądu, urządzenia ochronne, czyli bezpieczniki, wyłączniki instalacyjny i różnicowoprądowy, ogranicznik przepięć, podzespoły sterownicze i sygnalizacyjne. Wszystko to działa dzięki liniom zasilającym i odpływowym połączonym z rozdzielnicą.

Warto wiedzieć, że rozdzielnice różnią się między sobą konstrukcją, sposobem montażu, napięciem znamionowym czy funkcją w sieci elektroenergetycznej. Wybór skrzynki elektrycznej musi być zatem zawsze dobrze przemyślany i dostosowany do konkretnych potrzeb użytkowników i rodzaju instalacji.

Jakie akcesoria są potrzebne do rozbudowy rozdzielnicy? 

Potrzeby użytkowników mogą jednak zmieniać się z czasem, np. po wyposażeniu budynku w dodatkowe urządzenia lub maszyny zasilane elektrycznie bądź powiększeniu instalacji. Wówczas niezbędna jest także modernizacja skrzynki elektrycznej z wykorzystaniem akcesoriów do rozbudowy rozdzielnic. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Między innymi następujące elementy:

 • ścianki montażowe – umożliwiają wykorzystanie powierzchni bocznej skrzynki;
 • podstawy, obudowy i drzwiczki;
 • listwy zarządzalne;
 • adaptery i złącza światłowodowe;
 • maskownice modułów rozdzielnicy;
 • śruby, nakrętki i podkładki do montażu;
 • uchwyty mocujące;
 • zaślepki modułowe;
 • osłony izolacyjne;
 • szyny montażowe;
 • tłumiki światłowodowe.

Dzięki wymienionym akcesoriom można z łatwością rozbudować posiadaną już rozdzielnicę (zamiast wymieniać ją na nową) i precyzyjnie dopasować jej parametry do aktualnych wymagań i potrzeb.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas