Artykuł sponsorowany Rodzaje pomp ciepła – który wybrać?

Rodzaje pomp ciepła – który wybrać?

Wśród sposobów ogrzewania domu, które nie bazują na paliwach kopalnych, takich jak węgiel, oleje czy gaz, ani na elektryczności, która w Polsce też pochodzi przede wszystkim z węgla, na szczególną uwagę zasługują pompy ciepła. Są to urządzenia, które pozyskują energię z gruntu, z wody lub z powietrza i przekształcają ją na ciepło wewnątrz pomieszczeń. Jak działają te pompy i którą z nich wybrać – dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy!

Pompy powietrzne i wodne

Pompy ciepła są popularnymi rozwianiami wykorzystującymi energię odnawialną. Warto zaplanować jej wykorzystanie już na etapie projektowania budynku, ale równie dobrze można takie urządzenie zaprojektować i zamontować w budynku istniejącym. Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskuje ona ciepło, na pompy gruntowe, pompy wodne i pompy powietrzne.

Powietrzna pompa ciepła ma tę zaletę, że łatwo i stosunkowo tanio można ją zainstalować. Niestety jej efektywność maleje, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej pięciu stopni Celsjusza. Jednak koszt ogrzewania z udziałem pompy powietrznej w skali całego sezonu grzewczego jest i tak mniej więcej o połowę niższy, niż koszt tradycyjnego grzejnika elektrycznego.

Pompa typu woda/woda lub woda/powietrze wykorzystuje ciepło pochodzące z wód gruntowych, które nawet w czasie zimy mają temperaturę około dziesięciu stopni Celsjusza. Aby zamontować wodne urządzenie potrzebna będzie studnia głębinowa.

Zalety pompy gruntowej

W warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, najczęściej montowane są gruntowe pompy ciepła. Firma Ciepły Dom sp. z o.o. wykonuje je w kilku wariantach wydajnościowych. Najwyższy pozwala na uzyskanie ciepła zimą, ochładzanie latem oraz dostarcza podgrzaną wodę użytkową. Średni wariant nie zapewnia chłodzenia w lecie, zaś wariant podstawowy zapewnia przede wszystkim ciepło, oraz stanowi uzupełnienie poboru ciepłej wody. Choć instalacja gruntowej pompy ciepła jest bardziej skomplikowana niż pozostałych rodzajów, to jednak te urządzenia są najbardziej wydajne.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas