Materiał Partnera Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych a miejsce zastosowania,

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych a miejsce zastosowania,

Płyty g-k to szybki i sprawdzony sposób na budowę nie tylko ścian działowych, ale również sufitów podwieszanych. To również materiał używany jako podkłady podłogowe w trakcie wykonywania tzw. suchego jastrychu. Jak łatwo się domyślić, wszechstronne wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych sprawia, że występują one w kilku wariantach do wyboru. Zobaczmy, czym różnią się poszczególne rodzaje płyt g-k i czym kierować się przy ich wyborze?

Dlaczego nie ma jednego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych?

Wybierając materiały budowlane do wykończenia wnętrz, należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, a zwłaszcza poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Wybór płyt do budowy ścian działowych lub sufitów na chybił trafił może skończyć się problemami z użytkowaniem pomieszczeń, koniecznością wykonywania remontów czy problemami z tworzącą się na ścianach, rogach pleśnią. Zła jakość płyty, nieodpowiednie wyprofilowanie krawędzi sprawi, że montaż płyt będzie trudniejszy, wymagać będzie dodatkowych nakładów pracy, stosowania dodatkowych urządzeń do samodzielnego fazowania, obróbki płyt. Dlatego zawsze najlepiej kupować materiały budowlane w sprawdzonych hurtowniach budowlanych, to daje gwarancję doboru odpowiedniego rodzaju płyty całkowicie do danego pomieszczenia. Przykładem takiej hurtowni jest hurtownia TB Tanie Budowanie. W ofercie hurtowni dostępne są płyty g-k różnej grubości (6,5 mm, 8,0 mm, 9,5 mm, 12,5 mm, 14,0 mm, 16,0 mm, 20,0 mm, 24,0 mm) oraz różnych rodzajach ze względu na pełnioną funkcję.

Jakie są rodzaje płyt gipsowo-kartonowych?

  • Płyty g-k występują nie tylko w różnych wariantach grubości, ale również w różnych rozmiarach i rodzajach. Wyróżnia się płyty typu A, płyty H2, czy też typu F. Każda z tych typów płyt sprawdzi się do innego rodzaju pomieszczeń.
  • Płyta typu A, dawniej znana pod nazwą płyt GKB (szare) zalecana jest do wykańczania pomieszczeń, których względna wilgotność nie przekracza 70%, czyli tzw. pomieszczeń suchych. Stosuje się ją jako okładzinę ścian, lekkie ścianki działowe, czy też sufity podwieszane oraz do zabudowy poddaszy. Montowane są zwykle na płasko, ale można również użyć je do tworzenia łuków o promieniu min. 60 centymetrów.
  • Płyty typu H2, czyli dawniejsze GKBI (zielone) to płyty stworzone do wykańczania łazienek, kuchni, czyli pomieszczeń, których względna wilgotność powietrza dochodzi do 85% (nie dłużej niż 12 godzin na dobę). Wykańcza się nimi sufity w łazienkach i kuchniach, wykańcza ściany tychże pomieszczeń, a także wykorzystuje się je do wykańczania domków letniskowych. W przypadku użycia płyt w pobliżu wanien, umywalek, kabin prysznicowych dobrze jest je dodatkowo pokryć folią w płynie.

Płyty F dawniej nazywane GKF (czerwone lub z czerwonymi oznaczeniami) to płyty przeznaczone do wykonywania obudowy kominka czy budowy ognioodpornych ścianek działowych. Specjalną odmianą płyt o podwyższonej odporności ogniowej są płyty oznaczone symbolem FH2, stworzone do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Są to płyty odporne i na ogień i na wilgoć. Jak widać kluczowe dla wykańczania wnętrz płytami gipsowo-kartonowymi jest odpowiednie dobranie typu płyty do rodzaju zabudowy. Chcąc wykonać remont, czy też wykończyć pomieszczenia płytami g-k lepiej skorzystać w fachowej porady w hurtowni budowlanej, niż kupić tanie płyty z marketu.

Opracowanie:

TB Tania Budowa Tomasz Orłowski

Zgierz , 3 Maja 10

Podziel się