Materiał Partnera Rodzaje okien i techniki ich montażu

Rodzaje okien i techniki ich montażu

W każdym domu i mieszkaniu ważnymi elementami są okna. Na rynku istnieje wiele firm sprzedających różne rodzaje okien, np. okna PCV, czy okna drewniane. Przed zakupem warto rozejrzeć się, co oferują sprzedawcy i jakie okna będą pasować do naszego domu. Istotny jest także sam montaż okien. Jeśli nie potrafimy wykonać tego samodzielnie, warto skorzystać z usług specjalistów, którzy do montażu okien wykorzystują sprawdzone techniki.

Rodzaje okien i ich cechy

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów okien. Sprzedawcy oferują okna przeznaczone do różnych pomieszczeń, np. okna ścienne lub okna dachowe. Okna różnią się między sobą także materiałem, z którego są wykonane. Bardzo popularne są okna PCV. Klienci mogą znaleźć na rynku również okna drewniane.

Okna charakteryzują się różnymi cechami. Klientom przede wszystkim zależy na tym, aby zwiększały one poziom bezpieczeństwa. Poza tym firmy sprzedające okna posiadają w swojej ofercie produkty, które zapewniają dźwiękoszczelność, energooszczędność, przy czym jednocześnie są trwałe i wyglądają estetycznie. Jak tłumaczy specjalista z firmy Dambar Pphu Grzegorz Gonera, wszystkie te cechy posiadają okna vetrex takie jak:

  • VR90 SYNERGY,
  • V82 MODERN DESIGN,
  • V82 BLACK DESIGN.

Popularne techniki montażu okien

Montowanie okien wydaje się być łatwym zadaniem, jednak to tylko pozory, ponieważ w rzeczywistości to zadanie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Specjaliści podczas montażu okien wykorzystują różne techniki, takie jak:

  • montaż trójwarstwowy – folie paroizolacyjne i paroszczelne,
  • montaż trójwarstwowy – taśmy rozprężne,
  • montaż okna w warstwie ocieplenia.

Jedną z najczęściej polecanych i wykorzystywanych technik montażu okien jest montaż trójwarstwowy z wykorzystaniem folii paroizolacyjnych i paroszczelnych. Technika ta polega na wypełnieniu miejsca między ścianą a oknem trzema warstwami materiałów o określonych cechach. Tymi materiałami są folia paroprzepuszczalna, materiał izolujący i folia paroizolacyjna. Pierwszy z wymienionych materiałów tworzy warstwę zewnętrzną, a dwa pozostałe tworzą warstwę wewnętrzną. Zaletami takiej techniki montowania okien jest ochrona przed wilgocią oraz zmniejszenie ryzyka zagrzybienia.

Do kolejnej techniki montażu okien używa się właściwie zaimpregnowanych taśm rozprężnych, które często są dodatkowo wyposażone w zintegrowaną folię paroizolacyjną. Montaż okien tą techniką zapewnia izolację termiczną i akustyczną, jak również zapewnia paraizolację od wewnątrz i paroprzepuszczalność od zewnątrz. Użyte taśmy dzięki rozprężaniu, wypełniają przestrzenie między oknem a murem.

Najbardziej innowacyjną techniką montażu okien jest montaż okna w warstwie ocieplenia. W tej technice wstawiane okno jest wysuwane poza mur, w warstwę izolacji termicznej budynku. Zabieg ten zwiększa termoizolację. Wykorzystując tę metodę, stolarka umieszczana jest w ramie z profili instalacyjnych, które doklejane są do ściany specjalnym klejem. Taki montaż zapewnia, że połączenia okna ze ścianą będą hermetyczne.

Podziel się