Materiał Partnera Rodzaje krat pomostowych

Rodzaje krat pomostowych

Rodzaje krat pomostowych

 

Kraty pomostowe różnią się pod względem kształtu, przeznaczenia, ciężaru i wielkości oczek. Przede wszystkim można je podzielić na kraty pomostowe zgrzewane oraz kraty pomostowe wciskane. Sposób produkcji wpływa także na ich zastosowanie. Wysoka trwałość oraz uniwersalne właściwości sprawiają, że są popularne w wielu branżach. Mogą służyć m.in. za podesty, wycieraczki czy przykrycia studzienek.

 

Kraty pomostowe zgrzewane

 

Ich wykonanie polega na równoległym położeniu płaskowników nośnych, które łączy się porzecznie za pomocą prętów. Umieszcza się je w taki sposób, by górna część kraty stanowiła jedną płaszczyznę. Kraty tego rodzaju dodatkowo poddaje się ocynkowaniu ogniowemu, dzięki czemu wzmacnia się je powłoką ochronną. Stają się one odporne na czynniki atmosferyczne i zyskują trwałość, która może przetrwać wiele lat. Dzięki tym cechom kraty pomostowe zgrzewane wykorzystuje się w wielu różnych miejscach. Mogą służyć jako półki regałów magazynowych, podłogi techniczne czy elementy podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Używa się ich także do przykrywania studzienek odwodnieniowych. Mogą one być zarówno w kształcie prostokąta jak i koła.

 

Kraty wciskane i serratowe

 

Kraty pomostowe wciskane powstają poprzez wprasowywanie płaskowników nośnych i poprzecznych. Uzyskaną siatkę otacza się spawanym obramowaniem. Krat wciskanych używa się głównie w budownictwie i przemyśle jako podesty robocze, pomosty komunikacyjne, wycieraczki wejściowe czy przykrycia kanałów. Mogą być także wykorzystywane w branży architektonicznej, gdzie służą za elewacje, bariery, osłony czy sufity podwieszane. Jednym z rodzajów krat pomostowych wciskanych są kraty serratowe, które są ząbkowane. Charakteryzują się wysokimi właściwościami antypoślizgowymi. Znajdują one zastosowanie na powierzchniach, na których istnieje duże ryzyko poślizgnięcia się. Mogą to być miejsca zewnętrzne, w których zbiera się lód, lub powierzchnie wewnętrzne narażone na kontakt ze śliskimi substancjami.

 

Inne rodzaje krat pomostowych

 

Kraty pomostowe można podzielić także według innych kryteriów niż sposób produkcji. Specjalista z firmy „Kasprzak-Olma” we Wrocławiu dodaje: W zależności od zastosowania, używa się krat o różnych kształtach, zagęszczonych oczkach czy wysokim poziomie ciężkości. Mogą one posiadać także dodatkowe właściwości kwasoodporne. Kraty niestandardowe łatwiej jest przystosować do tego, by pełniły funkcje nietypowych stopni schodów, szczebli na drabinach czy pochylni dla wózków inwalidzkich.
 

Podziel się