Artykuł sponsorowany Rodzaje krat pomostowych

Rodzaje krat pomostowych

Kraty pomostowe, nazywane inaczej kratami wema, to kraty wykorzystywane w budownictwie i wielu gałęziach przemysłu. Kiedyś tworzono z nich niemal wyłącznie ażurowe zamknięcia otworów i ogrodzenia, dziś służą również do budowania różnego rodzaju pomostów roboczych i bezpiecznych ciągów komunikacyjnych. Dzielimy je na dwie podstawowe kategorie: kraty pomostowe wciskane i zgrzewane. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej, wymieniając kilka rodzajów.

Kraty nacinane, ciężkie, kartonowe, żaluzjowe

Przejdźmy od razu do rzeczy: kraty pomostowe wciskane i zgrzewane nacinane to kraty z wyciętymi ząbkami, które stanowią zabezpieczenie antypoślizgowe. Są wykorzystywane głównie do wykonywania pomostów roboczych i ciągów komunikacyjnych na zewnątrz i w halach produkcyjnych, w których mamy do czynienia z różnego rodzaju cieczami, olejami, smarami. Kratami ciężkimi nazywamy kraty zbudowane z wyższych i grubszych płaskowników, które znoszą duże obciążenia i intensywną eksploatację. W kratach kartonowych płaskowniki nośne są ponacinane; kolejne, prostopadle ustawione elementy krat umieszczane są w nacięciach. Podobnie budowane są kraty żaluzjowe, przy czym płaskowniki poprzeczne montowane są w nich pod kątek 45 st.

Kraty pomostowe offshore i security mesh

Kraty pomostowe offshore są podobne do krat nacinanych z ząbkami, które zwiększają przyczepność, przy czym są wzmocnione poprzez okrągłe pręty, które zagęszczają kratę. Zagęszczone są też kraty typu security mesh, z tym że w nich miejsca między płaskownikami są wypełnione taśmą z niewielkimi oczkami. Jak powiedzieli nam przedstawiciele firmy RAPMET, takie rozwiązanie zapobiega przedostawanie się przez kratę mniejszych elementów.

Kraty wykonywane z różnych materiałów i o różnych kształtach

Kraty pomostowe są produkowane przede wszystkim ze stali. Na szczególną uwagę zasługują tutaj tzw. kraty pomostowe kortenowe, wykonywane ze stali kortenowej (czasem nazywanej kortenowską, stalą corten) o charakterystycznym wyglądzie, rdzawym nalocie, który powstaje ze względu na obecną w składzie miedź. Kraty pomostowe mogą być oczywiście wykonywane także z innych materiałów, w tym ze wszelkiego rodzaju kompozytów, tworzyw sztucznych, które są znacznie lżejsze od metali. Wszystko zależy od potrzeb. To samo dotyczy kształtów. Kraty pomostowe ze stali nierdzewnej o standardowej konstrukcji i wymiarach są projektowane i produkowane z myślą o szerokim zastosowaniu, przy czym niektóre wyspecjalizowane firmy oferują także design i wykonanie krat na specjalne zamówienie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas