Materiał Partnera Rodzaje koparek

Rodzaje koparek

Na rynku można odnaleźć wiele rodzajów koparek, czyli maszyn, których zadaniem jest wykonywanie różnych robót ziemnych. Pełnią różne funkcje, między innymi mają służyć do przeładowywania sypkich materiałów z jednego miejsca w drugie, lub zbierania ich z ziemi i wsypywania do pojemników czy przyczep. Koparka jest z całą pewnością kosztownym urządzeniem, którego zakup trzeba dokładnie rozważyć. Zanim przejdziesz do finalizacji transakcji, dowiedz się, jakie są rodzaje koparek i do czego służą.

Budowa koparki

Każdy typ koparki różni się konstrukcją, która jest zależna od zastosowania maszyny, jednak wszystkie rodzaje mają kilka wspólnych elementów, takich jak podwozie, oraz nadwozie. Podwozie zazwyczaj jest wyposażone w gąsienice, jest to przynajmniej najbardziej popularne rozwiązanie stosowane przez producentów koparek. Nadwozie z kolei stanowi górę maszyny, w jego skład wchodzi silnik, urządzenia sterujące oraz kabina operatora koparki.

Koparka przedsiębierna

Tego typu koparki są wykorzystywane do głębokich wykopów, ponieważ pracuję one cały czas na dnie. Gdy przyjdzie czas na wyładowanie tego, co zostało zebrane przez koparkę, trzeba podstawić naczepę na wysokość korony wykopu. 

Koparka podsiębierna

Jest to rodzaj koparki, która może pracować zarówno na dnie, jak i na górze wykopu, ponieważ bez trudu może sięgać bardzo nisko, pod poziom, na którym się znajduje. Jest to najlepsza opcja podczas niezbyt głębokich wykopów, ponieważ potem może zacząć robić się niebezpiecznie - przy głębokich wykopach istnieje ryzyko przewrócenia się koparki.

Koparka chwytakowa

Ta koparka z kolei nadaje się do robót bardzo głębokich, o niewielkiej średnicy otworu. Nadaje się z tego powodu do pogłębiania dna rzek, wykopów studziennych lub prac wykonywanych na wodnistych terenach, np. na bagnach. Może również być wykorzystywana do wykopywania dziur pod filary, np. do mostów.

Koparka zbierakowa

Jest to maszyna nadająca się do bardzo wielu zadań, z tego też powodu jest często wybierana przez niewyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które podejmują się różnych zleceń. Nadają się dla typowych deweloperów, ponieważ można je wykorzystać do stworzenia wykopów pod fundamenty, ale nadają się też do pracy na terenach piaszczystych, trudno dostępnych dla zwykłych maszyn. Można z niej korzystać zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Mogą też zostać bez trudu użyte do układania różnych instalacji gruntowych.

Obojętnie na jakiej koparce Ci zależy, warto porozmawiać o tym z ekspertem, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Dobrym wyborem będzie np. Berger Kraus Kamil Rączy Sp.j., którzy są ekspertami w tej dziedzinie, a w ich ofercie można znaleźć różnego rodzaju koparki i ładowarki kołowe.

Opracowanie:

Berger Kraus Kamil Rączy Sp.j.

Rzeszów , Dębicka 95

Podziel się