Materiał Partnera Rodzaje i działanie wentylacji mechanicznej

Rodzaje i działanie wentylacji mechanicznej

Prawidłowe działanie wentylacji w pomieszczeniach użytkowych i mieszkalnych, w miejscach pracy, sklepach i restauracjach i budynkach biurowych oraz w każdym innym budynku po remontach i wykonanych w nowoczesnych standardach zostało zachwiane. To właśnie wymogi techniczne spowodowały, że każde z tych pomieszczeń powinno być szczelne, ocieplone. Z tego też powodu w bardzo wielu przypadkach, właśnie przez tę szczelności i odizolowanie od warunków zewnętrznych zmuszeni jesteśmy do wywołania ruchu powietrza w sposób nienaturalny, mechaniczny. Właśnie z wykorzystaniem prawidłowo zamontowanej wentylacji, która wspomaga wymianę zużytego powietrza i zaspokaja zapotrzebowanie na jego świeży dopływ do miejsc, w których przebywają i pracują ludzie.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Usunięcie zużytego powietrza, pozbycie się nadmiaru dwutlenku węgla, zapachów i bakterii wymusza na nas stosowanie specjalistycznych systemów wentylacji, dzięki której ruch powietrza jest zapewniony. Wentylacja grawitacyjna ma swoje wady i zalety. Wentylacji mechanicznej wywiewnej szczególnie nie można stosować w budynkach, z zamontowanym kominkiem, kotłem z otwartą komorą spalania lub z gazowym podgrzewaczem wody. Jak twierdzą fachowcy od klimatyzacji i wentylacji z firmy Salklim Janusza Salwierza ich występowanie w pomieszczeniach wentylowanych wywiewnie może doprowadzić do wystąpienia wstecznego ciągu powietrza i wpuszczenia zanieczyszczeń do pomieszczeń zamiast ich usunięcia. W ten sposób można spowodować zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia. Z drugiej strony wentylacja grawitacyjna jest uzależniona od budowy kominów wentylacyjnych, a zarazem od panujących warunków pogodowych. To główny i największy minus grawitacyjnych rozwiązań wentylacyjnych.

Najskuteczniejsze rozwiązania na rynku

Budowa czerpni i wyrzutni powietrza w wentylacji nawiewowo-wywiewnej powoduje, że jest to chyba najskuteczniejsza metoda wentylacji pomieszczeń użytkowych. Dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie zużytego jest tu w pełni kontrolowane, a ponadto wciąż istnieje możliwość odzyskania ciepła z powietrza przed jego usunięciem. Takie cechy pomagają w budowie instalacji energooszczędnych, dzięki którym nasze rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe, a utrzymanie ciepła w pomieszczeniach jest o wiele łatwiejsze.

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju wentylacji, musimy pamiętać zarówno o atutach, jak i wadach wszystkich rozwiązań z osobna. Gdy zachowanie ciepła nie jest dla nas tak istotne, a w pomieszczeniach nie stosuje się otwartego ognia, ani sprzętu wykorzystującego spalanie gazów, wtedy można spokojnie stawiać na wentylację wywiewną. Z drugiej strony wentylacji nawiewowo-wywiewna może być lepszym rozwiązaniem, a grawitacyjna w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Wybór właściwego systemu leży w naszej gestii. Zawsze możemy dopytać specjalisty, co sądzi na temat każdej z wymienionych opcji.

Opracowanie:

Salkim Janusz Salwierz

Mielec , Legionów

Podziel się