Artykuł sponsorowany Jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku?

Jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku?

Klimatyzacja nie jest już luksusem, a coraz częściej koniecznością. Wielu ludzi decyduje się na zainstalowanie systemu klimatyzacyjnego w domu. Niewątpliwą zaletą klimatyzacji jest fakt, że działa ona dwojako – może chłodzić, ale morze też grzać. Czy do montażu klimatyzacji niezbędna jest pomoc fachowców? Jak samemu przeprowadzić instalację?

Kiedy samodzielny montaż jest możliwy?

Producenci urządzeń klimatyzacyjnych  zachęcają do skorzystania z profesjonalnej pomocy przy ich montażu. I faktycznie, zainstalowanie klimatyzatora nie należy do najłatwiejszych zadań i nie powinno być wykonywane przez osoby zupełnie pozbawione doświadczenia w podobnych pracach. Można go zrealizować tylko wówczas, gdy budynek i urządzenie spełniają określone warunki. Przede wszystkim pomocy fachowca wymaga instalacja systemu bardziej skomplikowanego. Ponadto, jeśli jednostki zewnętrznej nie można zamontować na elewacji budynku, trzeba szukać wsparcia u doświadczonych osób. W innych przypadkach można spróbować samodzielnej instalacji urządzenia klimatyzacyjnego. Należy wówczas zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dokładnie zaplanować etapy prac oraz umiejscowienie urządzenia, by klimatyzacja spełniała swą funkcję i była komfortowa w użytkowaniu.

Montaż klimatyzacji domowej krok po kroku

Standardowo montaż klimatyzacji domowej polega na zamontowaniu jednostki wewnętrznej i wewnętrznej, połączeniu ze sobą tych urządzeń, podłączeniu systemu do sieci elektrycznej i przeprowadzeniu instalacji odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej, tzw. parownika. W całym systemie istotna jest odpowiednia lokalizacja urządzenia. Klimatyzator powinien mieć co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni nad sobą i po 30 cm z każdej strony. Wszystkie przewody najlepiej poprowadzić przez ścianę. Otwór powinien być wywiercony z lekkim spadkiem, tak aby skropliny mogły swobodnie wypływać z urządzenia. Jednostka zewnętrzna klimatyzacji zwykle jest dość ciężka. Z tego powodu musi być oparta na specjalnym uchwycie, który również powinien być solidnie przymocowany. Jeśli budynek jest ocieplony styropianem, należy wykorzystać grubsze i dłuższe kołki. Po podłączeniu przewodów należy układ odpowietrzyć. Wykonując montaż samodzielnie, można sobie poradzić, odpowiednio manipulując zaworami na skraplaczu. Specjalistyczna ekipa do sprawdzenia szczelności instalacji oraz jej odpowietrzenia ma odpowiednie narzędzia. Gdy system zostanie pozbawiony powietrza i wilgoci, można go uruchomić.

Warto dobrze przemyśleć samodzielny montaż urządzenia chłodniczego. Bowiem tylko profesjonalny montaż wiąże się z otrzymaniem gwarancji na wykonaną usługę. Bez względu na to, kto dokona montażu klimatyzatora, należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas