Artykuł sponsorowany Rodzaje dachów

Rodzaje dachów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów dachów. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym i ma swoje zalety, jak i wady. Każdy, kto stoi przed jego wyborem, często ma nie lada dylemat, który będzie najlepszy. Dlatego też postanowiliśmy poddać analizie każdy rodzaj dachu. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, by wiedzieć, jak dobrze wybrać.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów dachów

Dach jednospadowy najczęściej stosuje się go do przybudówek lub w budynkach, w których rozpiętość między ścianami jest mniejsza od 6 m. Jest to taki dach, który ma tylko jedną połać. Następny rodzaj to dach dwuspadowy. Jest to jedna z najprostszych konstrukcji dachowych. Zbudowana jest z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego.

Dach płaski jest dobrym odpowiednikiem do często spotykanych dachów wielospadowych. Ma on stosunkowo prostą konstrukcję, która występuje w dwóch wariantach - wentylowanej i niewentylowanej. Jak żaden inny, dach płaski można zaadoptować jako powierzchnię użytkową domu, np. w formie tarasu lub zielonego ogrodu. - twierdzi specjalista Łukasz Surma z firmy Pasja Dach.

Następnym rodzajem jest dach czterospadowy, który często jest nazywany kopertowym. Składa się z czterech połaci, które razem tworzą poddasze z większą ilością skosów, natomiast z mniejszą powierzchnią użytkową. Taki rodzaj dachu ma jedną konkretną charakterystyczną cechę - duża sztywność.

Teraz przejdziemy do następnego modelu, którym jest dach wielospadowy. Tworzy on wiele połaci, które są w kształcie trapezów, trójkątów albo równoległoboków. Ze wszystkich rodzajów dachów - ten model jest najtrudniejszy i najdroższy do wykonania.

Kolejny rodzaj to dach namiotowy. Ma cztery skosy w kształcie trójkątów, w układzie przypominających formę piramidy. Dachem tym przykrywa się dom o rzucie poziomym – kwadratowym lub wielobocznym, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe. Model namiotowy dachu zalicza się do prostszych w budowie, a najłatwiejszy do realizacji występuje w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Dach naczółkowy jest praktycznie taki sam jak dach dwuspadowy, różnią go jedynie ścięte narożniki połaci, które tworzą tzw. naczółki.

Ostatnim rodzajem dachów jest dach mansardowy. Są dwie opcje: może mieć dwie albo cztery połacie dachowe, a każda z nich jest “załamana” pod innym kątem nachylenia. Ten model dachu stosuje się głównie w przypadku poddasza użytkowego, dzięki czemu pozwala na maksymalne wykorzystanie jego powierzchni poddasza.

Najtańszy i najdroższy rodzaj dachu

Dach dwuspadowy to najczęściej wybierany rodzaj. Jest tani oraz prosty, co w dużym procencie wpływa na to, że jest najpopularniejszym modelem. Dachy skośne natomiast należą do grupy tych najdroższych i występują w kilku wariantach taki jak jednopołaciowy, dwupołaciowy, czteropołaciowy, czy wielopołaciowy.

Na sam koniec warto dodać, że przed ostatecznym wyborem warto się zastanowić nad wyborem dachu. Powinniśmy wziąć pod uwagę to, jaki rodzaj będzie najlepszy, ale nie powinniśmy także zapominać o swoich indywidualnych preferencjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas