Materiał Partnera Jakie są rodzaje dachów?

Jakie są rodzaje dachów?

Każdy, kto budował, buduje lub dopiero będzie budował swój dom, będzie musiał stanąć przed nie takim prostym, jak mogłoby się wydawać, wyborem. Mówimy tutaj o wyborze rodzaju dachu. Jest ich naprawdę sporo, a każdy wyróżnia się czymś innym. Sprawdziliśmy każdy z nich. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć, na który dach się zdecydować.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dachów?

Dach jednospadowy najczęściej stosuje się go do przybudówek lub w budynkach, w których rozpiętość między ścianami jest mniejsza od 6 m. Jest to taki dach, który ma tylko jedną połać.

Następny rodzaj to dach dwuspadowy. Jest to jedna z najprostszych konstrukcji  dachowych. Zbudowana jest z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego.

Natomiast dach płaski jest dobrą alternatywą do powszechnie spotykanych dachów wielospadowych. Dach płaski to stosunkowo prosta konstrukcja, która występuje w dwóch odmianach - wentylowanej i niewentylowanej. Jak żaden inny, dach płaski można zaadoptować jako powierzchnię użytkową domu, np. w formie tarasu lub zielonego ogrodu.

Kolejnym rodzajem jest dach czterospadowy, inaczej kopertowy. Składa się z czterech skośnych połaci (najczęściej o tym samym kącie nachylenia), które tworzą poddasze z większą ilością skosów, ale mniejszą powierzchnią użytkową. Ten model dachu charakteryzuje się dużą sztywnością.

Dach wielospadowy - to następny rodzaj dachów. Ten rodzaj dachu tworzy wiele połaci w kształcie trapezów, trójkątów lub równoległoboków. Wszystkie połacie powinny mieć ten sam kąt nachylenia. Jest to jeden z trudniejszych i droższych typów dachu do wykonania.

Kolejny rodzaj to dach namiotowy. Ma cztery skosy w kształcie trójkątów, w układzie przypominających formę piramidy. Dachem tym przykrywa się dom o rzucie poziomym – kwadratowym, lub wielobocznym, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe. Model namiotowy dachu zalicza się do prostszych w budowie, a najłatwiejszy do realizacji  występuje w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Dach naczółkowy -  niemal identyczny jak dach dwuspadowy, różnią go jedynie ścięte narożniki połaci, które tworzą tzw. naczółki.

O ostatni rodzaj dachów zapytaliśmy eksperta Jacka Krężelka, który jest właścicielem firmy, która wykonuje usługi remontowo-budowlane. Dach mansardowy jest jednym z rodzajów dachów. Może on mieć dwie lub cztery połacie dachowe, a każda z połaci jest "załamana" pod innym kątem nachylenia (górna jest bardziej płaska, dolna bardziej stroma). Dach mansardowy stosowany jest głównie w przypadku poddasza użytkowego i pozwala na maksymalne wykorzystanie jego powierzchni poddasza. - mówi specjalista.

Jaki jest najtańszy i najdroższy rodzaj dachu?

Najtańszym, a także najprostszym rodzajem jest dach dwuspadowy, natomiast najdroższe są dachy skośne, które występują w kilku wariantach: jednopołaciowym, dwupołaciowym, czteropołaciowym lub wielopołaciowym.

Podsumowując, wybór dachu to nie jest taka prosta sprawa. Z pewnością powinniśmy się zastanowić, który rodzaj będzie najkorzystniejszy, pod uwagę powinniśmy wziąć także swoje indywidualne preferencje.

Opracowanie:

Podziel się