Materiał Partnera Rodzaje agregatów prądotwórczych

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Prawidłowe funkcjonowanie naszych domów i firm uzależnione jest od energii elektrycznej. Niestety awarie sieci to powszechne zjawisko, które sprawia, że nasze komputery, telewizory, pralki czy inne urządzenia odmawiają posłuszeństwa. Na szczęście istnieje alternatywa dla tradycyjnych sieci, czyli agregaty prądotwórcze. Jakie wyróżniamy rodzaje tych urządzeń?

Agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy, zwany też generatorem prądu, to urządzenie wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej i zmieniające energię mechaniczną w elektryczną. Wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do stałej sieci elektrycznej lub w przypadku jej awarii. Umożliwia dostęp do prądu w każdym warunkach, niezależnie od miejsca. Dzięki pracy prądnicy, silnika spalinowego i rozdzielnicy elektrycznej, agregat jest urządzeniem samodzielnym. Generatory stosuje się na morzu oraz lądzie, gdzie możliwa jest stała lub ruchoma instalacja. Do wyboru mamy agregaty stacjonarne, które idealnie sprawdzają się w przemyśle oraz przenośne (mobilne), z jakich korzysta się na budowach czy przy organizacji imprez masowych. Generatory mogą mieć ręczne lub automatyczne sterowanie. Jednakże główny podział agregatów wynika z rodzaju odbiorników, które będą podłączone do prądu.

Agregaty jednofazowe

Agregat jednofazowy obsługuje urządzenia o niewielkich wymaganiach w zakresie mocy i napięcia. Mowa tu o podstawowych sprzętach domowych, takich jak telewizor, pralka czy lodówka. Z tego powodu generator jednofazowy sprawdzi się doskonale w roli awaryjnego zasilania w domu czy mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że przy bardziej wymagających instalacjach, takich jak duże kuchnie, może być wymagany agregat trójfazowy.

Agregaty trójfazowe

Generatory trójfazowe wykorzystywane są w przypadku odbiorników wymagających większej mocy, czego przykładem może być sprzęt budowlany czy do obsługi imprez masowych. W takim przypadku należy wybrać agregat trójfazowy z zabezpieczeniami i systemami regulacji oraz stabilizacji napięcia.

Rożne rodzaje agregatów

Agregaty prądtowórcze można podzielić ze względu na różne ich parametry. Wyjaśnia to specjalista z filmy AGAR-Power zajmującej się wynajmem agregatów prądotwórczych: Generatory prądu możemy podzielić ze względu na moc. Przy wyborze agregatu trzeba pamiętać, by jego moc przewyższała pobór energii koniecznej do zasilenia wszystkich odbiorników. Ponadto generatory różnią się tez między sobą rodzajem i zużyciem paliwa – istnieją urządzenia zasilane benzyną czy gazem. Inny ważny parametr to poziom decybeli, co jest istotne, jeśli zależy nam na cichej pracy agregatu. Generatory różnią się też wielkością i rodzajem obudowy. Wszystkie te parametry pozwalają dobrać optymalne rozwiązanie w zależności od indywidualnych potrzeb.

Podziel się