Artykuł sponsorowany Remont komina, kiedy najlepiej go przeprowadzić?

Remont komina, kiedy najlepiej go przeprowadzić?

Komin spalinowy w trakcie eksploatacji poddawany jest agresywnemu i ciągłemu działaniu spalin, sadzy, kwasu i zmiennym warunkom atmosferycznym. Jego niszczenie jest procesem powolnym, normalnym i nieuniknionym. Zdarza się, że zmienia się jego przeznaczenie. Aby mógł nadal prawidłowo spełniać swoje zadanie, powinien być poddany przebudowie, dokładnemu przeglądowi i być może remontowi.

Objawy, wskazujące na konieczność poddania komina remontowi są:

  • Powolne rozwarstwianie się,
  • Pęknięcia,
  • Podłączenie nowych urządzeń
  • Zbyt mały przekrój.

Komin, który się rozwarstwia, jest przeznaczony w zasadzie do rozbiórki i ponownego wybudowania. Przyczyną są zazwyczaj złe użyte materiały budowlane, czyli cegła lub wadliwe wkłady kominowe. Są one nieodporne na działanie spalin oraz powstałych skroplin spływających po ściankach komina w dół. Często przyczyną jest zmiana paliwa na gazowe, które wydziela agresywny dla cegły i zaprawy kwas w skroplinach. Jeżeli konstrukcja komina wykazuje dopiero pierwsze oznaki zużycia, jak wyjaśnia Szymon Piórkowski, z firmy Dobry Kominiarz, wykonującej usługi remontowo-budowlane, projektowanie, nadzór budowlany, kominiarstwo, można pomyśleć o zainstalowaniu wewnątrz wkładu ze stali kwasoodpornej lub wkładów alufol. Oczywiście komin musi być po tym zabiegu uszczelniony nową zaprawą tynkarską.

Pęknięcia komina są spowodowane często przegrzaniem lub osiadaniem budynku. O ile osiadanie budynku przez lata jest sprawą naturalną, to przyczyną przegrzania komina jest zazwyczaj nieregularne czyszczenie ze zmagazynowanej sadzy, która w końcu zapala się i nadmiernie rozgrzewa komin. Jest to wielkie zagrożenie pożarowe. Środkiem zaradczym jest ponowne zaspoinowanie komina i położenie nowej warstwy tynku. Zniszczone cegły powinny być wymienione na nowe. Jeżeli zainstalowana wyczystka nie spełnia swojego zadania, należy ją wymienić na bardziej ergonomiczną. Obowiązkowo należy wprowadzić okresowe przeglądy komina, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Podłączenie nowych urządzeń spalinowych wymaga wykucia w kominie przyłącza, po wprowadzeniu przewodu spalinowego należy szczelnie zamurować otwór wokół i zaślepić specjalnym deklem blaszanym. Samo wyprowadzenie końcówki komina ponad dach również może wymagać prac interwencyjnych. Jeżeli jest nieocieplone, dochodzi tam to skraplania się kondensatu spalinowego agresywnego dla murów. Ze względu na wystawienie ponad dach, znaczenie ma też walor estetyczny i często wykonywane jest ono z cegieł klinkierowych lub prefabrykowanej dekoracyjnej końcówki. Istotnym elementem jest również wykonanie prawidłowej, szczelnej obróbki blacharskiej wokół komina.

Nieumiejętnie przeprowadzony remont komina może być przyczyną wielu problemów. Od konstrukcyjnych, poprzez nieprawidłowe działanie urządzeń, aż po pożar. Dlatego też bezwzględnie warto w tym zakresie skorzystać z usług licencjonowanego kominiarza, mającego doświadczenie w takich zadaniach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas